| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Jeżeli przedsiębiorca planuje sprzedaż firmowego samochodu, musi mieć świadomość, że od 1 kwietnia 2014 r. zasady sprzedaży pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej po raz kolejny uległy zmianie. Wprowadzono między innymi tzw. system korekt VAT w przypadku sprzedaży pojazdu, w stosunku do którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Korekty mogą być zarówno oszczędnością dla przedsiębiorcy, jak i nakazywać dopłatę podatku.


Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet


W ciągu ostatnich kilku miesięcy przepisy dotyczące doliczania VAT do sprzedaży pojazdów firmowych uległy rewolucyjnym zmianom. Przedsiębiorcom łatwo pogubić się w tych nowościach, dlatego warto krótko podsumować co się zmieniło i jakie są aktualne zasady sprzedaży pojazdów służbowych.

Zmiany w przepisach można podzielić na trzy okresy:

1. Do końca 2013 roku przedsiębiorcy sprzedający samochody używane w firmie mieli prawo do zwolnienia z VAT przy transakcji sprzedaży gdy: przy nabyciu samochodów nie przysługiwało im prawo do odliczenia VAT lub gdy przy nabyciu pojazdów przysługiwało im ograniczone prawo do odliczenia ze względu na rodzaj nabywanego samochodu. Oba powyższe zwolnienia miały zastosowanie pod warunkiem, że sprzedawany pojazd spełniał definicję towaru używanego (która od początku 2014 już nie obowiązuje).

2. Pomiędzy 1 stycznia, a 1 kwietnia 2014 roku sprzedaż samochodów z ograniczonym prawem do odliczenia VAT (60%, nie więcej niż 6.000zł lub 50%, nie więcej niż 5.000zł), bez względu na długość użytkowania pojazdu korzystały ze zwolnienia z VAT. Przedsiębiorcy nie mogli natomiast sprzedać bez doliczania VAT auta, od którego przy zakupie nie mieli prawa do odliczenia podatku.

3. Od 1 kwietnia 2014 r. nie ma już możliwości sprzedaży samochodu firmowego bez opodatkowania VAT, gdy sprzedawca jest VAT-owcem. Możliwe natomiast jest skorygowanie VAT-u nieodliczonego przy zakupie.

Odliczenie VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - wyjaśnienia MF


Sprzedaż samochodu firmowego po 1 kwietnia 2014 r. może wymagać korekty VAT


Generalnie sprzedaż osobowego samochodu firmowego, przy zakupie którego przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (w wysokości 50%, nie więcej niż 5000 zł lub w wysokości 60%, nie więcej nić 6000 zł) jest po 1 kwietnia opodatkowana stawką 23% VAT.

Warto jednak pamiętać, że w momencie sprzedaży samochodu firmowego zmienia się jego status w firmie. Z użytku „mieszanego” staje się on w pełni firmowy, co sprawia, że nie ma już ograniczenia w odliczeniu VAT. Stąd bierze się prawo do korzystnej korekty VAT.

Jeżeli właściciel firmy zdecyduje się na sprzedaż auta o wartości początkowej powyżej 15 tys. zł w okresie 5 lat (60 miesięcy) od jego nabycia, ma prawo do korekty VAT nieodliczonego przy zakupie, w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Np. sprzedając samochód po 10 miesiącach, korekta obejmuje 5/6 nieodliczonego VAT-u. Jest to tzw. korekta „in plus”, czyli taka, która zmniejsza obciążenie podatkowe przedsiębiorcy.

Czytaj także

Aktualizacja: 09.07.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Autor:

Zdjęcia


VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.29.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »