reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych - nowe konto

Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych - nowe konto

Zmieniła się ewidencja dotacji udzielonych. Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. wprowadziło nowe konto: 224 - "Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych".


Obecnie do ewidencji rozliczania przez organ dotujący udzielonych dotacji budżetowych służy konto 224 – „Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych”. Na stronie Wn konta 224 ujmuje się wartość dotacji przekazanych przez organ dotujący, a na stronie Ma – wartość dotacji uznanych za wykorzystane i rozliczone, w korespondencji z kontem 810.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 224 powinna zapewniać możliwość ustalenia wartości przekazanych dotacji, według jednostek oraz przeznaczenia dotacji.

Saldo Wn konta oznacza wartość niewykorzystanych, nierozliczonych dotacji lub wartość dotacji należnych do zwrotu w roku, w którym zostały przekazane.

Rozliczone i przypisane do zwrotu dotacje, które organ dotujący zalicza do dochodów budżetowych, są ujmowane na koncie 221.

Zmieniono też opis konta 810 – „Dotacje budżetowe oraz środki z budżetu na inwestycje”. Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia obecnie konto to służy do ewidencji:
1) dotacji przekazanych z budżetu przez dysponentów środków budżetu w części uznanej za wykorzystane lub rozliczone,
2) równowartości wydatków dokonanych przez jednostki budżetowe ze środków budżetu na finansowanie inwestycji.

Na stronie Wn konta 810 ujmuje się dotacje przekazane przez dysponentów środków budżetu w części uznanej za wykorzystane lub rozliczone oraz równowartość środków budżetowych wykorzystanych na finansowanie inwestycji jednostek budżetowych.

Na stronie Ma konta 810 ujmuje się przeksięgowanie, w końcu roku obrotowego, salda konta 810 na konto 800 „Fundusz jednostki”.

Na koniec roku konto 810 nie wykazuje salda.

ZAPAMIĘTAJ!
Konto 810 „Dotacje budżetowe oraz środki z budżetu na inwestycje” występuje tylko w planach kont jednostek budżetowych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Dotacje otrzymane przez zakład budżetowy lub gospodarstwo pomocnicze

Do ewidencji dotacji otrzymywanych z budżetu, środków pozabudżetowych, funduszy celowych oraz innych jednostek na finansowanie działalności podstawowej gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz zakładów budżetowych służy konto 740 „Dotacje i środki na inwestycje”. Występuje ono wyłącznie w planach kont zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych.

Na koncie 740 nie ujmuje się dotacji otrzymanych na finansowanie inwestycji. Ewidencjonuje się je na stronie Wn konta 131 „Rachunki bieżące” i po stronie Ma konta 800 „Fundusz jednostki” (na podstawie przelewu).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 45, poz. 319)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)

Julia Pindor

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama