| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Sprzedaż majątku trwałego wywołuje w podatku od towarów i usług konsekwencje zależne od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzi podatnik: wyłącznie opodatkowaną, zwolnioną z opodatkowania VAT, „mieszaną”, tzn. uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych dóbr oraz nieuprawniającą do tego odliczenia.

Ostatnia z przedstawionych sytuacji może nastręczać trudności w rozliczeniu VAT odliczonego przy jego nabyciu.

 

 


Jeżeli środek trwały był używany wyłącznie do czynności opodatkowanych i jego sprzedaż podlega również opodatkowaniu, obowiązkiem podatnika jest wyłącznie wykazanie VAT należnego od jego sprzedaży. Nie zachodzi natomiast obowiązek korekty odliczonego podatku naliczonego od jego nabycia.


PRZYKŁAD

Spółka z o.o. zakupiła w czerwcu 2005 r. za kwotę netto 20 500 zł sprzęt komputerowy służący wyłącznie działalności opodatkowanej. Odliczyła przy jego nabyciu podatek naliczony w kwocie 4510 zł. Po roku użytkowania sprzęt ten sprzedała za kwotę netto 17 000 zł. Spółka wykazała podatek należny od sprzedaży w wysokości 3740 zł. Odliczona kwota podatku naliczonego nie podlega żadnej korekcie.

Obowiązek korekty podatku naliczonego nie wystąpi, gdy podatnik zakupi środek trwały do działalności zwolnionej z opodatkowania lub innej działalności nieuprawniającej do odliczenia VAT naliczonego, a następnie go sprzeda. Jeżeli sprzedaż będzie miała miejsce po upływie 6 miesięcy jego użytkowania, będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Zwolnienie wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (tzw. zwolnienie z VAT sprzedaży towarów używanych). Podstawowe warunki zwolnienia określone w tym przepisie to brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towaru i w przypadku rzeczy ruchomych co najmniej 6-miesięczny okres jego używania. W sytuacji gdy warunki określone w tym przepisie nie zostaną spełnione, jego sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT. Niezależnie od tego, czy sprzedaż środka trwałego w opisanej sytuacji będzie opodatkowana czy zwolniona, nie zajdzie obowiązek korekty podatku naliczonego od zakupu środka trwałego.


PRZYKŁAD

Firma zakupiła w sierpniu 2006 r. sprzęt komputerowy do prowadzonej działalności zwolnionej z VAT (świadczenie usług edukacyjnych) o wartości netto 18 500 zł, VAT należny 4070 zł. Z uwagi na związek zakupu z działalnością zwolnioną podatek naliczony zwiększył w całości wartość początkową tych środków. Sprzęt komputerowy firma sprzedała w grudniu 2006 r. Ponieważ od jego zakupu nie upłynął okres używania 6 miesięcy, firma nie może przy jego sprzedaży skorzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Sprzedaż tę opodatkuje stawką 22%. Podatek naliczony, który w momencie zakupu nie podlegał odliczeniu, nie podlega również korekcie w związku z tą sprzedażą. W przedstawionej sytuacji nie będzie miał zastosowania przepis art. 91 ust. 7 ustawy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK