| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ostatni dzień na złożenie PIT

Ostatni dzień na złożenie PIT

Zeznania PIT za 2008 rok podatnicy muszą złożyć najpóźniej dziś do północy. W zależności od uzyskanych dochodów należy złożyć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Za niezłożenie zeznania w terminie podatnik może zostać ukarany przez fiskusa.

Warto wiedzieć, że za dzień zapłaty podatku przy wpłacie gotówkowej uważa się dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta. Natomiast w obrocie bezgotówkowym momentem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych jest dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

Zatem wybierając formę przelewu bankowego, nie warto z zapłatą podatku czekać do ostatniej chwili. Jeśli bowiem zlecimy przelew bankowy 30 kwietnia tuż przed północą, zostanie on zaksięgowany dopiero następnego dnia. Co więcej, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że 1 maja jest dniem wolnym od pracy, 2 i 3 maja 2009 r. (sobota i niedziela) też są dniami wolnymi od pracy. Zatem bank obciąży rachunek podatnika najwcześniej 4 maja. To oznacza, że podatnik nie wpłaci podatku w terminie, powstanie u niego zaległość podatkowa, od której trzeba będzie zapłacić odsetki. Dodatkowo podatnik może być ukarany sankcjami przewidzianymi w kodeksie karnym skarbowym.

OPINIE

ANDRZEJ PARAFIANOWICZ

wiceminister finansów

Organy podatkowe mają prawo kontrolować rozliczenia podatników. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że uprawnienia kontrolne nie mają być straszakiem na uczciwych podatników. Niezamierzone błędy i oczywiste pomyłki popełniane są przez podatników, chociaż wypełnione formularze podatkowe są na bieżąco weryfikowane przez urzędników, często już w momencie składania zeznania w urzędzie. Kontroli powinni obawiać się podatnicy, którzy działają nielegalnie. Chodzi tutaj m.in. o niezarejestrowany obrót towarami i usługami, a także zorganizowaną przestępczość skarbową - nielegalny obrót paliwami, alkoholem, wyrobami tytoniowymi, nielegalny hazard... Podatnicy, którzy płacą podatki, ujawniają wszystkie źródła przychodów - nawet przy popełnieniu błędów w zeznaniach - mogą spać spokojnie. Popełnianie błędów to ludzka rzecz, a pomoc w ich naprawieniu to rola pracowników administracji podatkowej.

MACIEJ GRABOWSKI

wiceminister finansów

Na przestrzeni 18 lat formularz PIT znacznie zmniejszył swoją objętość. Jedno z pierwszych zeznań PIT-31, składane w 1992 roku, liczyło osiem stron, podczas gdy obecnie obowiązujący PIT-37 tylko trzy. Zmniejszyła się również liczba zeznań. Najwięcej formularzy dla podstawowych rozliczeń obowiązywało w 1999 roku, bo aż sześć i łącznie liczyły 38 stron. Teraz jest ich cztery o łącznej objętości 14 stron. W mojej ocenie, w ciągu ostatnich lat ustabilizowała się także sytuacja prawna. Ostatnia rozległa zmiana w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nastąpiła w 2004 roku, kiedy to wprowadzono liniową formę opodatkowania oraz PIT-38 od dochodów kapitałowych, natomiast ostatnie lata nie przynosiły tak dużych zmian, dzięki czemu podatnicy mają większą świadomość i pewność prawną w zakresie wypełniania zeznań rocznych. Mam nadzieję, że ostatnie przełomowe ułatwienie, jakim jest możliwość przesyłania PIT-37 drogą elektroniczną, również się do tego przyczynia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »