| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

ZAPAMIĘTAJ
Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie o zarejestrowaniu jako podatnicy VAT UE, przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 (czyli m.in. wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów), są zobowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL. Tak więc polski podatnik przy nabywaniu tych usług nie będzie mógł posługiwać się numerem identyfikacyjnym nadanym przez inne państwo Wspólnoty, tylko numerem identyfikacyjnym nadanym w Polsce.
W takim przypadku polski nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportowej zawsze będzie miał obowiązek opodatkowania jej w Polsce i nie będzie mógł opodatkować jej w innym kraju Wspólnoty.
Zasady opodatkowania wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów
Przyjmując zasadę ogólną, wynikającą z art. 28 ust. 1 ustawy o VAT, miejscem opodatkowania wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów będzie miejsce, gdzie transport się rozpoczyna. Jeżeli więc transport będzie przykładowo przebiegał z Polski do Francji, miejscem świadczenia usługi będzie Polska, co oznacza konieczność zastosowania reguł opodatkowania określonych w polskich przepisach podatkowych. Przy ustalaniu miejsca opodatkowania nie ma znaczenia, jaki podmiot – polski czy francuski – wykonał usługę transportową.
Przy wewnątrzwspólnotowej usłudze transportu towarów usługodawca polski wystawi fakturę ze stawką 22%, a nabywca (jeżeli pochodzi z państwa unijnego i nie jest zarejestrowany w państwie polskim) będzie mógł zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego o zwrot VAT, jeżeli transport będzie rozpoczynał się w Polsce. Gdy usługodawcą będzie podmiot francuski, będzie on obowiązany zarejestrować się w Polsce, by opodatkować daną transakcję na zasadach, jakie obowiązują w Polsce, czyli wystawić fakturę ze stawką 22%. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce wówczas, kiedy transport będzie rozpoczynał się we Francji. Jeżeli usługodawcą będzie francuski podmiot, to on wystawi fakturę według zasad obowiązujących we Francji, jeżeli natomiast będzie to polski podatnik, będzie on zobowiązany zarejestrować się we Francji, by opodatkować usługę według reguł obowiązujących we Francji.
ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli nabywca poda dla celów transakcji NIP unijny, wydany przez inny kraj niż kraj rozpoczęcia transportu, wówczas miejscem opodatkowania będzie państwo, które numer ten wydało.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »