| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Usługi pomocnicze do usług transportowych
Do pomocniczych usług transportowych należą usługi takie jak: załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności. Miejsce opodatkowania usług pomocniczych do usług transportowych reguluje art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b) ustawy o VAT. Wymienione w tym przepisie usługi mają charakter jedynie przykładowy. Miejscem opodatkowania tego typu usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone. Pewne uproszczenia związane z miejscem świadczenia wynikają z art. 28 ust. 4 ustawy o VAT, na podstawie którego miejscem świadczenia danej usługi pomocniczej jest kraj, który wydał numer nabywcy usługi, jeżeli usługi pomocnicze związane są z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, a nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu tę usługę swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na terytorium innego państwa członkowskiego. W sytuacji gdy usługi pomocnicze nie są związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, są opodatkowane w miejscu siedziby lub zamieszkania usługodawcy.
Opodatkowanie usług elektronicznych oraz informatycznych
Nie należy mylić ze sobą usług elektronicznych i informatycznych. Zgodnie bowiem z treścią przepisów nowej ustawy o VAT odmienne zasady opodatkowania odnoszą się do usług elektronicznych i odmienne do usług informatycznych, którymi są m.in. usługi oprogramowania komputerowego. Do usług informatycznych należą również usługi przetwarzania danych, które też podlegają szczególnym regulacjom dotyczącym miejsca opodatkowania usług niematerialnych, zawartym w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT. Jest to jedyna usługa informatyczna, do której się odniósł ustawodawca. Natomiast nie uregulował w ustawie o VAT kwestii dotyczącej miejsca świadczenia usług informatycznych innych niż usługi przetwarzania danych. A do tych należą m.in. usługi w zakresie oprogramowania oraz usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego.
Zdając sobie sprawę z wagi tego zagadnienia, ustawodawca zdecydował się jednak uregulować tę problematykę w przepisach wykonawczych. Przepisy stosownego rozporządzenia Ministra Finansów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 145, poz. 1541), zaczęły obowiązywać od 25 czerwca 2004 r.
Usługi elektroniczne
Przez usługi elektroniczne, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, rozumie się usługi świadczone za pomocą Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej. W szczególności usługami elektronicznymi są:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »