| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

•  trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym a drugim oraz drugim a ostatnim w kolejności,
•  przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.
Aby procedura uproszczona w transakcjach trójstronnych mogła mieć zastosowanie, konieczne jest spełnienie kilku warunków:
•  dostawa na rzecz belgijskiego podatnika była poprzedzona bezpośrednio wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów u komisanta niemieckiego,
•  komisant niemiecki nie powinien posiadać siedziby w Belgii,
•  komisant niemiecki posługuje się takim samym numerem identyfikacyjnym wobec polskiego komitenta jak i wobec belgijskiego nabywcy, przyznanym mu przez państwo członkowskie UE inne niż Belgia,
•  belgijski nabywca stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT państwa członkowskiego, w którym kończy się transport lub wysyłka, czyli Belgii,
•  belgijski podatnik został wskazany przez komisanta niemieckiego jako obowiązany do rozliczenia VAT od sprzedaży zrealizowanej w ramach transakcji trójstronnej.
Przez zastosowanie uproszczonej procedury niemiecki komisant nie będzie musiał się rejestrować w Belgii (tam gdzie ma siedzibę odbiorca), aby rozliczyć transakcję. Polski komitent ma prawo wystawić fakturę ze stawką 0%, zaś niemiecki komitent wystawia na ostatecznego odbiorcę fakturę bez podatku. Odbiorca belgijski sam rozliczy podatek.
Opodatkowanie premii pieniężnych
W związku z wejściem w życie nowej ustawy o VAT problematyczne stały się kwestie związane z opodatkowaniem VAT wypłacanych premii pieniężnych. Pojawiły się bowiem głosy, że wypłacenie premii pieniężnych powinno podlegać VAT. Wypłacenie premii nie powinno być w szczególności postrzegane jako wzajemne świadczenie usług między stronami, zgodnie z którymi za zakupienie większej ilości towarów lub też z powodu zakupienia określonej ilości towarów w określonym przedziale czasowym sprzedający wypłaca kupującemu pieniądze. Otrzymujący premię, zakupując np. większą ilość towarów, nie świadczy żadnej usługi. Należy uznać, że wypłacenie premii pieniężnej nie jest również wynagrodzeniem za wykonaną usługę. Wynagrodzenie jest bowiem wypłacane za konkretną czynność, jaką jest zakup towaru, a nie za fakt zakupienia większej ilości towaru.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »