| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Umorzenie na koncie księgowym
W miarę upływu czasu jednostka dokonuje odpisu umorzeniowego, który zmniejsza wartość brutto do wartości netto. Zazwyczaj odpis amortyzacyjny jest równy odpisowi umorzeniowemu, czyli ta sama kwota zarachowywana jest w koszty działalności operacyjnej i na zmniejszenie wartości początkowej (pamiętajmy, że nie zawsze jest możliwa amortyzacja w rozumieniu przepisów podatkowych). Księgowanie jest następujące:
Do ewidencji odpisów umorzeniowych środków trwałych służy konto 071 „Umorzenie środków trwałych”.
Tab. 11. Wykaz kont analitycznych do konta „071 Umorzenie środków trwałych”
Do ewidencji odpisów umorzeniowych wartości niematerialnych i prawnych służy konto 072 „Umorzenie wartości niematerialnych i prawnych”.
Tab. 12. Wykaz kont analitycznych do konta 072 „Umorzenie wartości niematerialnych i prawnych”
Amortyzacja na koncie księgowym
Do ewidencji kosztów amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służy konto 400 „Amortyzacja”. Na koncie tym ujmujemy amortyzację wyliczoną na podstawie stawek i metod amortyzacji ustalonych na dzień przyjęcia składnika majątku do używania. W ramach ewidencji analitycznej można wyodrębnić amortyzację w podziale na: środki trwałe, ulepszenia w obcych środkach trwałych oraz wartości niematerialne i prawne. Na tym koncie ujmuje się również wartość środków trwałych odpisanych w koszty w całości w chwili przekazania ich do używania (gdy ich wartość nie przekracza 3500 zł – zgodnie z zasadami amortyzacji podatkowej). Konto to jest kontem wynikowym, czyli na zakończenie roku bilansowego obroty tego konta przeksięgowywane są na wynik finansowy. Na koncie tym nie występuje na początek i na koniec roku saldo. Ważne jest, aby w ramach konta 400 wyodrębnić w ewidencji amortyzację stanowiącą koszty uzyskania przychodu oraz amortyzację, która nie jest kosztem uzyskania przychodu. W większości jednostek odpis amortyzacyjny jest równy odpisowi umorzeniowemu, tzn. ta sama kwota zarachowywana jest w koszty działalności operacyjnej i na zmniejszenie wartości początkowej, zapisem:
Tab. 13. Zapisy na koncie 400 „Amortyzacja”
ZAPAMIĘTAJ
Ustawa o rachunkowości nie odwołuje się już do stawek amortyzacyjnych wynikających z przepisów podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK