reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne będą zwolnione z CIT

Zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne będą zwolnione z CIT

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT, przewidujące m.in. wprowadzenie zwolnienia z tego podatku zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Projekt założeń dostosowuje przepisy ustawy o CIT i PIT do prawa wspólnotowego oraz precyzuje zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatków dochodowych z tytułu udziału w spółkach nie będących osobami prawnymi.
W części dotyczącej dostosowania przepisów do prawa wspólnotowego, główne zmiany zakładają usunięcie wątpliwości interpretacyjnych pojawiających się przy stosowaniu niektórych przepisów.

W zakresie ustawy o CIT zakłada się:

-  wprowadzenie zwolnienia podmiotowego dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych,

-  rozszerzenie zwolnienia dotyczącego odsetek i należność licencyjnych na podmioty z siedzibą w państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego innym niż państwo UE.

W zakresie ustawy o PIT zakłada się:

-  wprowadzanie zwolnienia dla akcjonariusza będącego osobą fizyczną uczestniczącego w transakcji wymiany udziałów,

-  zdefiniowanie pojęcia pracowniczego programu emerytalnego.

W części dotyczącej zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatków dochodowych z tytułu udziału w spółkach nie będących osobami prawnymi projektowana ustawa będzie regulowała m.in. skutki wnoszenia wkładów niepieniężnych do tych spółek, zasady ustalania ich wartości początkowej oraz podatkowe skutki likwidacji takich spółek lub wystąpienia z nich wspólnika.

Proponowane zmiany utrzymują zasadę, iż spółki osobowe prawa handlowego i spółki cywilne nie są podatnikami podatku dochodowego, czyli zachowują zasadę braku podmiotowości tych spółek dla celów podatku dochodowego.

Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt wyjaśnia, że zmiana dotycząca zagranicznych funduszy ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wymogów regulacji unijnych, których naruszenie zarzuca Polsce Komisja Europejska.

Obecnie z CIT zwolnione są dochody z dywidend lub odsetek uzyskiwane przez fundusze działające na podstawie polskich przepisów o funduszach inwestycyjnych lub na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zagraniczne fundusze ze zwolnienia nie korzystają.

Komisja Europejska uważa, że prowadzi to do nierównego traktowania funduszy polskich wobec analogicznych zagranicznych funduszy inwestujących na rynku polskim. Tym samym Polska narusza unijną zasadę swobody przepływu kapitału.

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama