| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > System akcyzowy EMCS od 1 stycznia 2011 r.

System akcyzowy EMCS od 1 stycznia 2011 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie informacji umieszczanych w systemie EMCS PL oraz w e-AD. Wejście w życie rozporządzenia jak i uruchomienie nowego systemu zaplanowane jest na początek 2011 r.

Rozporządzenie określa, że poza danymi obligatoryjnymi określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r., w e-AD lub w dokumencie zastępującym e-AD umieszcza się:

- datę faktury;

- czas wysyłki;

- numer VAT podmiotu gospodarczego będącego gwarantem i numer akcyzowy, w przypadku gdy podmiot ten jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego;

- nazwę podmiotu gospodarczego będącego pierwszym przewoźnikiem, adres jego siedziby oraz numer VAT;

- numer VAT organizatora transportu.

Dane te są niezbędne dla zapewnienia właściwej pracy systemu, w szczególności służą możliwości elektronicznego zajęcia zabezpieczenia, a także uzyskaniu pełnej informacji o przemieszczeniu.

Podmioty, które będą używały systemu EMCS PL zobowiązane są do złożenia do właściwego naczelnika urzędu celnego wniosku o rejestrację danych na potrzeby komunikowania się z systemem. Wniosek powinien zawierać niezbędne dane, które będą identyfikowały podmiot wnioskujący oraz podmiot, który będzie wprowadzał dane do systemu. W szczególności wniosek określa także sposób komunikacji z systemem oraz listę osób uprawnionych do przesyłania komunikatów do systemu. Przykładowy wzór wniosku zostanie opublikowany na stronie internetowej Ministra Finansów.

Ponadto, przedmiotowe rozporządzenie określa procedury w przypadku do niedostępności systemu EMCS PL spowodowanej awarią lub innymi problemami technicznymi.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., tj. z zachowaniem vacatio legis. Termin wejścia w życie tych przepisów skorelowany jest z terminem wejścia w życie systemu EMCS PL.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »