| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > System akcyzowy EMCS od 1 stycznia 2011 r.

System akcyzowy EMCS od 1 stycznia 2011 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie informacji umieszczanych w systemie EMCS PL oraz w e-AD. Wejście w życie rozporządzenia jak i uruchomienie nowego systemu zaplanowane jest na początek 2011 r.

Rozporządzenie określa, że poza danymi obligatoryjnymi określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r., w e-AD lub w dokumencie zastępującym e-AD umieszcza się:

- datę faktury;

- czas wysyłki;

- numer VAT podmiotu gospodarczego będącego gwarantem i numer akcyzowy, w przypadku gdy podmiot ten jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego;

- nazwę podmiotu gospodarczego będącego pierwszym przewoźnikiem, adres jego siedziby oraz numer VAT;

- numer VAT organizatora transportu.

Dane te są niezbędne dla zapewnienia właściwej pracy systemu, w szczególności służą możliwości elektronicznego zajęcia zabezpieczenia, a także uzyskaniu pełnej informacji o przemieszczeniu.

Podmioty, które będą używały systemu EMCS PL zobowiązane są do złożenia do właściwego naczelnika urzędu celnego wniosku o rejestrację danych na potrzeby komunikowania się z systemem. Wniosek powinien zawierać niezbędne dane, które będą identyfikowały podmiot wnioskujący oraz podmiot, który będzie wprowadzał dane do systemu. W szczególności wniosek określa także sposób komunikacji z systemem oraz listę osób uprawnionych do przesyłania komunikatów do systemu. Przykładowy wzór wniosku zostanie opublikowany na stronie internetowej Ministra Finansów.

Ponadto, przedmiotowe rozporządzenie określa procedury w przypadku do niedostępności systemu EMCS PL spowodowanej awarią lub innymi problemami technicznymi.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., tj. z zachowaniem vacatio legis. Termin wejścia w życie tych przepisów skorelowany jest z terminem wejścia w życie systemu EMCS PL.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK