| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Resort finansów pracuje nad zmianami w CIT

Resort finansów pracuje nad zmianami w CIT

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa ministerstwa Wiesława Dróżdż, resort zaproponuje, by 1 proc. płaconego przez firmy podatku (CIT) można było przekazać jednostkom naukowym lub uczelniom.

Spółka komandytowo-akcyjna jest uregulowana w kodeksie spółek handlowych, ale mimo że jednym z jej wspólników jest akcjonariusz, nie jest spółką taką, jak akcyjna. Jest spółką niemającą osobowości prawnej, co przekłada się na korzystniejsze zasady opodatkowania. Podatek w spółce komandytowo-akcyjnej płacą tylko jej wspólnicy - niezależnie od tego, czy sami są osobą fizyczną czy prawną.

Wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej płacą podatek proporcjonalnie do swoich udziałów. Z reguły jest to 19 proc., bo tyle wynosi stawka podatku od osób prawnych (CIT) oraz liniowa stawka podatku od osób fizycznych (PIT). Jeśli wspólnik jest osobą fizyczną rozliczającą się według skali podatkowej, podatek wynosi - zależnie od wysokości osiąganych dochodów - 18 proc. lub 32 proc. PIT.

W przypadku spółek posiadających osobowość prawną, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, podatek płaci: spółka od wypracowywanego zysku (19 proc. CIT) oraz jej wspólnicy od wypłacanej przez spółkę dywidendy (19 proc. albo 18 proc. lub 32 proc.).

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka w komunikacie przesłanym w niedzielę PAP przekazała, że propozycja ministerstwa finansów dotycząca podatku CIT jest "znakomitą wiadomością" dla nauki na Nowy Rok.

"Przedsiębiorstwa będą mogły przekazywać 1 proc. podatku CIT dla najlepszych jednostek naukowych już przy rozliczeniach podatkowych za 2013 rok. Rozwiązanie, które wypracowaliśmy wzmocni innowacyjność przemysłu i da nauce silny impuls do podejmowania przełomowych projektów badawczych" - powiedziała cytowana w komunikacie Kudrycka.

Dodała, że zgodnie z założeniami przedsiębiorstwa będą mogły przekazać 1 proc. podatku CIT na te jednostki naukowe, które gwarantują efektywne wykorzystanie funduszy. "Zależy nam, by przekazywane przez firmy pieniądze trafiały do najlepszych, czyli do jednostek z najwyższym potencjałem naukowym potwierdzonym uzyskaną kategorią A i B" - podkreśliła.

W komunikacie poinformowano, że możliwość odpisu 1 proc. z CIT na jednostki naukowe ma obowiązywać od 2014 roku.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK