reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w VAT 2015 - Mały Punkt Kompleksowej Obsługi

Zmiany w VAT 2015 - Mały Punkt Kompleksowej Obsługi

Implementacja unijnych dyrektyw wprowadzi Mały Punkt Kompleksowej Obsługi, który uprości rozliczenie podatku VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną w ramach wspólnego rynku. Zapowiadane zmiany w VAT mają obowiązywać od 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Wraz z początkiem 2015 roku w życie wejdą rozwiązania nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która implementuje dyrektywy Rady - 2013/61/UE oraz 2008/8/WE zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną transponowanych. Zmiany wprowadzane są w celu uproszczenia rozliczenia podatku VAT z tego tytułu.


Opodatkowanie w miejscu świadczenia


Z uzasadnienia do projektu ustawy można przeczytać, iż jej działanie ma być ukierunkowane na usprawnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego w ramach Unii Europejskiej poprzez modernizację i uproszczenie działania wspólnego systemu VAT. Wprowadzane zmiany mają doprowadzić do zmiany miejsca opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami na miejsce ich świadczenia.

Metody optymalizacji podatku w firmie


Mały Punkt Kompleksowej Obsługi


Aby umożliwić dostosowanie przepisów podatkowych do wymogów unijnych polski ustawodawca został zobligowany do uruchomienia systemu informatycznego, który umożliwia wprowadzenie zmian rozliczania podatku od towarów i usług na państwo świadczenia usługobiorcy. System tworzy Mały Punkt Kompleksowej Obsługi (mini one stop shop - MOSS). Dzięki niemu podatnicy będą mogli uniknąć rejestracji w każdym państwie członkowskim, w którym świadczą swoje usługi. MOSS ma mieć charakter fakultatywny. Decydując się na jego wprowadzenie będzie trzeba obowiązkowo stosować jego rozwiązania w stosunku do każdego państwa członkowskiego.

Zarejestrowany w nim podatnik będzie składał kwartalną deklarację VAT z wyszczególnieniem usług świadczonych w innym państwie członkowskim wraz z określeniem kwoty należnego podatku. Deklaracja w ramach „Małego Punktu” ma być uzupełnieniem krajowego rozliczenia. Organem właściwym do obsługi MOSS został wyznaczony Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego. W ramach swojej właściwości będzie on odpowiedzialny za pobór podatku od usługi dla której miejscem świadczenia ma być Rzeczpospolita Polska.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama