| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2015 r. wynagrodzenie za służebność przesyłu będzie zwolnione z PIT

W 2015 r. wynagrodzenie za służebność przesyłu będzie zwolnione z PIT

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach dochodowych (PIT i CIT), nad którym obecnie trwają prace w Sejmie, zakłada między innymi nowe zwolnienie w stosunku do osób pobierających wynagrodzenie z tytułu służebności przesyłu. Zwolnienie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Portal Podatkowy - innowacyjny system MF


Na czym polega służebność przesyłu


Służebność przesyłu to instytucja uregulowana w kodeksie cywilnym. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które polega na znoszeniu przez właściciela nieruchomości, urządzeń ulokowanych, bądź takich które mają dopiero zostać wybudowane na obszarze jego własności zgodnie z ich przeznaczeniem społeczno- gospodarczym. Za korzystanie z prawa do obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu właścicielowi należy się odpowiednie wynagrodzenie. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wyraża woli na zawarcie umowy, a ustanowienie służebności jest konieczne dla właściwego korzystania z urządzeń, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o jej ustanowienie za odpowiednim wynagrodzeniem. Podobnie sytuacja wygląda gdy to przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy- wówczas to właściciel nieruchomości posiada prawo do wystąpienia ze stosownym roszczeniem o wynagrodzenie.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.


Wynagrodzenie to w istocie odszkodowanie


Proponuje się, aby wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu zostało zwolnione od podatku dochodowego.  Sądy administracyjne traktują je raczej jako odszkodowanie- czyli pewien ekwiwalent, który może raczej przyjąć formę zadośćuczynienia i z pewnością nie jest to typowo rozumiane w ujęciu cywilistycznym świadczenie oparte na zasadzie wierzyciel- dłużnik w stosunku zobowiązaniowym. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w orzeczeniu o sygnaturze III CZP 43/11 stwierdziła bowiem, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy może spełniać cele odszkodowawcze.  Wynagrodzenie to powinno równać wszelki uszczerbek związany z trwałym obciążeniem nieruchomości. Dodatkowym argumentem przytoczonym w uzasadnieniu do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych jest informacja, iż Ministerstwo Gospodarki prowadzi aktualnie prace nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych zakładających wprost wprowadzenie zwolnienia z tytułu służebności przesyłu. Brak odzewu ze strony administracji podatkowej mógłbym więc w istocie doprowadzić do pogwałcenia konstytucyjnej zasady równości.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK