| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dokumentacja i ewidencja rozrachunków z tytułu wynagrodzeń w zakładzie opieki zdrowotnej

Dokumentacja i ewidencja rozrachunków z tytułu wynagrodzeń w zakładzie opieki zdrowotnej

Ustalenie wynagrodzeń i innych świadczeń pracowników w zakładzie opieki zdrowotnej oraz ich ewidencja nie jest możliwe bez prawidłowej dokumentacji. Dotyczy to zarówno wynagrodzeń ze stosunku pracy, jak i wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych.

Dokumentem stanowiącym podstawę ewidencji rozrachunków z pracownikami z tytułu wynagrodzeń w księgach rachunkowych jest lista płac. Jest ona sporządzana na podstawie:
a) miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z umów o pracę, powiększonych o ewentualne dodatki (np. dodatek funkcyjny, stażowy, premia, wysługa lat) – w odniesieniu do pracowników umysłowych,
b) płac wynikających z kart pracy, stawek zarobkowych powiększonych o ewentualne dodatki (np. wysługa lat, godziny nadliczbowe) – dla pracowników fizycznych.
Wynagrodzenia w naturze wycenia się według cen ich zakupu lub kosztów wytworzenia.
Obliczona w listach płac suma wynagrodzeń brutto jest następnie pomniejszana o różnego rodzaju potrącenia. Potrącenia z wynagrodzeń za pracę to zatrzymane przez pracodawcę części należnego pracownikowi wynagrodzenia o charakterze obowiązkowym i dobrowolnym, wynikające z odrębnych ustaw. Te pierwsze mogą dotyczyć składek ZUS i na ubezpieczenia zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także sum egzekwowanych na mocy sądowych tytułów wykonawczych oraz kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy lub przepisów bhp. Na te potrącenia nie jest potrzebna zgoda pracownika.
Natomiast potrącenia dobrowolne, dokonywane po uzyskaniu wyrażonej na piśmie zgody pracownika, obejmują na przykład zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, spłaty zaciągniętych pożyczek z kasy zapomogowo-pożyczkowej, składki na ubezpieczenia na życie, składki z tytułu przynależności do różnych organizacji.
W celu zabezpieczenia pracownikowi i jego rodzinie środków na utrzymanie w kodeksie pracy ustalono dopuszczalną granicę potrąceń. Ich wysokość zależy od rodzaju odliczonych należności. W pełnej wysokości potrącane są zaliczki na podatek dochodowy, składki ZUS oraz kwoty wypłacone nienależnie za czas nieobecności w pracy. Pozostałe sumy są limitowane.
Pracownikowi, na mocy przepisów prawnych w zakresie praw i obowiązków pracownika i pracodawcy, przysługują także różnego rodzaju wypłaty, które są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych w dopuszczalnych granicach, a także ze składek ZUS, np. zasiłek rodzinny. Jest on potrącany ze składek na ubezpieczenia społeczne, a następnie budżet dokonuje ich refinansowania na rzecz ZUS. Konto „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” obciąża się z tytułu:
• wypłaty zaliczek i wynagrodzeń netto (przelewem, gotówką, przekazem pocztowym),

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »