| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy boją się lawiny wniosków o odszkodowania

Urzędy boją się lawiny wniosków o odszkodowania

Urzędy skarbowe boją się wniosków podatników o odszkodowania i coraz częściej z urzędu wstrzymują wykonanie własnych decyzji. Ostatnia nowelizacja Ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 września, przyniosła wiele korzystnych dla podatników zmian. Według ekspertów najbardziej fundamentalne dotyczą wzmocnienia pozycji podatników w sporach z fiskusem.

Prawdziwą rewolucję w postępowaniu urzędów skarbowych wywołało wprowadzenie do Ordynacji podatkowej odpowiedzialności odszkodowawczej organów skarbowych za szkody i utracone korzyści będące skutkiem wadliwych decyzji. Jest to swego rodzaju straszak dla urzędów skarbowych.

Zdaniem Małgorzaty Sobońskiej, adwokata z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, widać już pierwsze korzystne efekty nowelizacji przepisów.

– Podejście organów podatkowych do podatników zmieniło się. Wczoraj odebrałam postanowienie urzędu skarbowego o wstrzymaniu wykonania decyzji, ponieważ firma argumentowała, że może ona zostać uchylona na dalszym etapie postępowania.

Dotychczas organy skarbowe śmiały się z takiego uzasadnienia. Najważniejsze było natychmiastowe ściągnięcie należności. Organy podatkowe zaczynają zdawać sobie sprawę, że na zmuszaniu strony do zapłaty może ucierpieć budżet państwa – powiedziała M. Sobońska podczas wczorajszej konferencji dotyczącej Ordynacji podatkowej. Zapewniła, że takich przypadków jest coraz więcej. Według niej większa ostrożność urzędów skarbowych może mieć pozytywny skutek nie tylko dla podatników, ale i dla budżetu.

 Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK