| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Na koniec tej części warto zaznaczyć też, że odliczeniu nie podlegają odsetki związane z finansowaniem zakupu gruntu. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które kupują własnościowe mieszkanie w bloku i nabywają też niewielki ułamek gruntu, jaki znajduje się pod budynkiem, w którym znajduje się mieszkanie. Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą, nie można odliczyć odsetek wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją. W przypadku wykorzystania kredytu na wymienioną inwestycję oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach. Aby tego uniknąć – zwłaszcza, gdy tylko w części finansujemy zakup kredytem – umówić się z deweloperem, że kwotę odpowiadającą wartości przeniesienia własności do gruntu zapłacimy z własnej kieszeni, a nie z kredytu. Warto jednak, aby takie porozumienie znalazło odzwierciedlenie w umowie i dokumentach potwierdzających wpłaty.
Były kontrowersje, jest nagroda
Zapewne niewiele osób dopatrzyło się zmiany, jaką od 1 stycznia 2004 r. objęto przepis dający podstawę do odliczenia ulgi odsetkowej. Choć jest to zmiana niewielka, ma ona zasadnicze znaczenie i pozwoliła na wyeliminowanie budzącej kontrowersje zasady dotyczącej czasu budowy inwestycji. Co więcej, na podstawie przepisów przejściowych z ulgi będą mogli skorzystać ci, których ten właśnie warunek wyeliminował z kręgu uprawnionych do odliczenia.
Przypomnijmy, do końca 2003 r. ustawa stanowiła, iż z ulgi nie korzystają ci podatnicy, których realizacja inwestycji trwała dłużej niż trzy lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym formalnie rozpoczęto budowę. Obecnie ten wymóg nie dotyczy już wszystkich rodzajów wymienionych inwestycji.
W części określającej długość trwania budowy oraz czasu jej rozpoczęcia budził wiele wątpliwości. Warunek stanowiący, iż budowa nie mogła trwać dłużej niż trzy lata, licząc od końca roku, w którym uzyskano pozwolenie budowlane, dotyczyła wszystkich wymienionych w przepisie inwestycji. Dodając do tego drugi warunek, którzy zresztą do dziś nie uległ zmianie, tj. że zakończenie inwestycji nie nastąpiło wcześniej niż w 2002 r., pozbawiło prawa do odliczenia wielu podatników spełniających wszystkie inne warunki do skorzystania z ulgi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »