| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rada Dialogu Społecznego będzie mogła wnioskować o ogólną interpretację podatkową

Rada Dialogu Społecznego będzie mogła wnioskować o ogólną interpretację podatkową

Zgodnie z uchwaloną 15 czerwca 2018 r. przez Sejm nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego (RDS) na wniosek przedstawicieli pracowników i pracodawców zasiadających w RDS może wystąpić do ministra finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej.

Zgodnie z nowym art. 14b ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego:
Strona pracowników i strona pracodawców Rady mogą podjąć uchwałę o wystąpieniu przez przewodniczącego Rady do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej, w przypadku niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych, wydanych przez organy podatkowe w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych, w szczególności gdy wydanie interpretacji ogólnej służy realizacji celów Rady, o których mowa w art. 1.

Instytucja wydawania przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych interpretacji ogólnych, z urzędu lub na wniosek, jest uregulowana w art. 14a i następnych ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.). O wydanie interpretacji ogólnej mogą wnioskować wszystkie podmioty za wyjątkiem organów administracji publicznej.

Zatem ww. przepis art. 14b ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego nie dotyczy trybu i przesłanek wydawania interpretacji ogólnych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Art. 14b wskazuje jedynie, w jaki sposób i w oparciu o jakie przesłanki Rada (strona pracowników i strona pracodawców) podejmie decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej.

Zdaniem projektodawcy tej nowelizacji (tj. Prezydenta RP), wprowadzenie ww. regulacji przyczyni się do poprawy sytuacji pracowników i pracodawców w zakresie pewności prawa podatkowego.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Aktualnie nad ustawą z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego trwają prace w Senacie. 3 lipca 2018 r. senacka komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła tą nowelizację.

Omawiana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »