| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rada Dialogu Społecznego będzie mogła wnioskować o ogólną interpretację podatkową

Rada Dialogu Społecznego będzie mogła wnioskować o ogólną interpretację podatkową

Zgodnie z uchwaloną 15 czerwca 2018 r. przez Sejm nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego (RDS) na wniosek przedstawicieli pracowników i pracodawców zasiadających w RDS może wystąpić do ministra finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej.

Zgodnie z nowym art. 14b ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego:
Strona pracowników i strona pracodawców Rady mogą podjąć uchwałę o wystąpieniu przez przewodniczącego Rady do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej, w przypadku niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych, wydanych przez organy podatkowe w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych, w szczególności gdy wydanie interpretacji ogólnej służy realizacji celów Rady, o których mowa w art. 1.

Instytucja wydawania przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych interpretacji ogólnych, z urzędu lub na wniosek, jest uregulowana w art. 14a i następnych ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.). O wydanie interpretacji ogólnej mogą wnioskować wszystkie podmioty za wyjątkiem organów administracji publicznej.

Zatem ww. przepis art. 14b ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego nie dotyczy trybu i przesłanek wydawania interpretacji ogólnych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Art. 14b wskazuje jedynie, w jaki sposób i w oparciu o jakie przesłanki Rada (strona pracowników i strona pracodawców) podejmie decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej.

Zdaniem projektodawcy tej nowelizacji (tj. Prezydenta RP), wprowadzenie ww. regulacji przyczyni się do poprawy sytuacji pracowników i pracodawców w zakresie pewności prawa podatkowego.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Aktualnie nad ustawą z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego trwają prace w Senacie. 3 lipca 2018 r. senacka komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła tą nowelizację.

Omawiana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »