REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres wypowiedzenia umów o pracę

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Okres wypowiedzenia umow o pracę /fot. Shutterstock
Okres wypowiedzenia umow o pracę /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który chce rozwiązać umowę o pracę ze swoim pracodawcą, musi wiedzieć, jaki okres wypowiedzenia mu przysługuje. Jest to zależne od rodzaju zawartej umowy, czasu, na jaki została zawarta umowa oraz przepracowanego okresu (stażu pracy) u danego pracodawcy, ale nie tylko.

W sytuacjach, w których jedna ze stron chce zakończyć stosunek pracy, nazywamy wypowiedzeniem. Wypowiedzenie może być złożone przez pracownika, ale również przez samego pracodawcę. Wystarczy zgoda jednej ze stron, aby dokonać zerwania stosunku pracy.

Autopromocja

Uwaga!

Wypowiedzenie może być złożone tylko w przypadku podpisania umowy o pracę na czas określony, nieokreślony lub na czas próbny.

Ustalając okres wypowiedzenia pracownika, należy ustalić rodzaj zawartej umowy i czas, na który została ona zawarta. Według tego uzyskamy okres wypowiedzenia umowy o pracę i moment jego rozpoczęcia oraz zakończenia.

Obowiązujące okresy wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia wynosi od 3 dni do 2 tygodni przy rodzaju umowy o pracę na okres próbny. Natomiast przy rodzaju umowy na czas określony i nieokreślony wynosi on od 2 tygodni do 3 miesięcy. W zależności od długości trwania umowy i od jej rodzaju okres ten będzie wyglądał następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Umowa na okres próbny

Na okres próbny zawierane są umowy terminowe, do których liczy się rodzaj umowy i czas, na który została ona zawarta.

Jeżeli umowa próbna jest podpisana na okres trwania do dwóch tygodni – okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Jeżeli jest dłuższy niż 2 tygodnie, to okres ten wynosi 1 tydzień. Natomiast w przypadku, gdy umowa na okres próbny jest na 3 miesiące – okres wypowiedzenia wynosi aż 2 tygodnie.

  • Umowa na czas określony i nieokreślony

W przypadku umowy na czas określony, liczy się rodzaj zawartej umowy, jak również okres zatrudnienia u danego pracodawcy.

Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, to przysługuje mu 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli był zatrudniony minimum 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Natomiast pracownika zatrudnionego minimum 3 lata okres ten wynosi aż 3 miesiące.

W przypadku umowy na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia wygląda identycznie, jak w przypadku umowy na czas określony. Warto jednak podkreślić, iż umowę na czas nieokreślony można rozwiązać jedynie w niektórych (określonych) sytuacjach wraz z obowiązkiem podania konkretnej przyczyny rozwiązania umowy!

Ustalenie okresu wypowiedzenia

Aby ustalić moment rozpoczęcia i zakończenia okresu wypowiedzenia, należy zwrócić uwagę na obowiązujące okresy wypowiedzenia, które obejmują danego pracownika. Głównie należy skupić się na tym, czy okres wypowiedzenia pracownika określony jest w dniach, tygodniach, czy miesiącach. Ponieważ od tego będzie zależeć podany zakres okresu wypowiedzenia.

Jeżeli okres wypowiedzenia jest wyrażony w dniach, to za moment rozpoczęcia okresu uznaje się pierwszy dzień roboczy następujący zaraz po dniu doręczenia wypowiedzenia. Oznacza to, że pod uwagę brane są tylko dni robocze bez niedziel i świąt. Zakończenie okresu następuje po ustalonym okresie wypowiedzenia liczonym w dniach (np. po 3. dniach przy umowie na okres próbny).

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Jeżeli jednak okres wypowiedzenia jest wyrażony w tygodniach, to za moment rozpoczęcia okresu uznaje się pierwszą niedzielę występującą zaraz po dniu złożenia wypowiedzenia. Natomiast zakończenie okresu następuje po ustalonym okresie wypowiedzenia liczonych w tygodniach i zawsze jest to sobota (np. po 2 tygodniach przy umowie na czas określony lub nieokreślony).

Natomiast przy okresie wypowiedzenia wyrażonym w miesiącach za moment rozpoczęcia uznaje się pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. W związku z tym, zakończenie okresu następuje w ostatnim dniu miesiąca (np. po 3 miesiącach przy umowie na czas określony lub nieokreslony).

Autor: Żaneta Dulczykowska, Systim.pl

Zobacz także: Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA