Naczelnik Trzeciego US Warszawa-Śródmieście z zarzutami udziału w wyłudzaniu VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.
REKLAMA
Podejrzany usłyszał zarzuty
W toku tego postępowania na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie został zatrzymany Andrzej S. pełniący funkcję Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście. Prokurator przedstawił mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w oszustwach podatkowych oraz ujawnienia tajemnicy służbowej. Podejrzanemu grozi kara pozbawiania wolności na czas nie krótszy niż 5 lat. Andrzej S. swoimi działaniami wspólnie i w porozumieniu z członkami zorganizowanej grupy przestępczej doprowadził do wyłudzenia podatku Vat na kwotę prawie 5 milionów złotych.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanego, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Polecamy: Biuletyn VAT
Skarb Państwa stracił prawie 5 milionów złotych
W toku śledztwa prowadzonego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej dotychczas zarzuty przedstawiono łącznie 15 osobom. Aktualnie wobec 6 podejrzanych stosowane jest tymczasowe aresztowanie.
REKLAMA
Mechanizm działalności grupy przestępczej polegał na fikcyjnym obrocie towarami, przy wykorzystaniu procedury wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, poprzez wystawianie nierzetelnych faktur VAT i ich przekazywanie kolejnym podmiotom, a także wprowadzanie w błąd organów skarbowych, poprzez podawanie w deklaracjach VAT danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym. Członkowie grupy przestępczej narazili na uszczuplenie podatku VAT w kwocie co najmniej 842 tysięcy 911 złotych oraz uszczuplili podatek VAT w kwocie prawie 5 milionów złotych.
Podejrzanemu zarzucono również popełnienie tzw. przestępstw fakturowych, zagrożonych karą co najmniej 5 lat pozbawienia wolności, albo karą 25 lat pozbawienia wolności. Przepisy wprowadzające zaostrzoną odpowiedzialność karną za takie przestępstwa wprowadzono 1 marca 2017 roku.
Prokuratura Krajowa
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat