REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych za nami!

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych za nami!
Pierwszy Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych za nami!

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 300 uczestników, 50 prelegentów, wykłady i panele warsztatowe – tak w skrócie można podsumować pierwszy Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych – wydarzenie debiutujące w Targach Kielce.

- Wspólnie z EPSA BPO zdecydowaliśmy się zorganizować Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych z prostej przyczyny – w Polsce brakowało spotkania dedykowanego biurom rachunkowym i dostawcom dla tej części sektora małych i średnich firm – powiedział dr Andrzej Mochoń. Prezes Targów Kielce – gospodarz wydarzenia – dodał, że mimo wieloletniej tradycji, księgowość wciąż się rozwija - Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która ogarnęła również ten segment rynku.

REKLAMA

Autopromocja

Alina Rudnicka-Acosta, Prezes Zarządu EPSA BPO, podkreśliła, że celem Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych jest przybliżenie tego, co dzisiaj polski rynek oraz zagraniczni dostawcy oferują biurom rachunkowym, aby mogły rozwijać się prężnie i dynamicznie.

Wykłady o innowacyjności w pracy biur rachunkowych, dyskusje o roli władzy lokalnej we współpracy z małymi i średnimi firmami oraz warsztaty dotyczące zwiększenia rentowności – to tylko niektóre z propozycji, jakie otrzymali uczestnicy. Spotkania przeprowadzili czołowi przedstawiciele branży rachunkowej.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbył się m.in. panel dyskusyjny „Władze lokalne jako kluczowi partnerzy MŚP: strategia, narzędzia, dobre praktyki”, w którym udział wzięli prof. dr hab. Andrzej Sztando z Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, Szymon Klus, ekspert w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Alina Rudnicka-Acosta, Przez Zarządu EPSA BPO S.A.

REKLAMA

Dr hab. Andrzej Sztando podczas swojego wystąpienia wyjaśnił znaczenie strategii rozwoju lokalnego uchwalanych przez władze samorządowe dla MŚP. Wskazał także, w jaki sposób motywować władze do budowy i wdrażania progospodarczych strategii rozwoju, jak włączyć się w ich opracowanie i zdobyć realny wpływ na ich kształt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piotr Ciski oraz Tomasz Dorf wzięli udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym nowości technologicznych. Dyrektor Zarządzający Sage w Polsce podkreślił, że technologia wkracza w każdy aspekt życia, także w gospodarkę. Biura rachunkowe powinny określić, jak szybko są w stanie się przystosować i przygotować. – Technologia będzie wymagała modyfikacji od właścicieli. Jest też niezbędna bo zmieniają się klienci. Młodzi ludzie coraz częściej otwierają działalności gospodarcze. Oczekują innej obsługi – dostęp do dokumentów 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – komentuje Piotr Ciski. Nie ma więc odwrotu od technologii. Dokumenty trzymane w chmurze staną się już niebawem standardem.

Tomasz Dorf dodał, że mimo postępu technologicznego, robot nie zastąpi analityków i doradców podatkowych. – To ludzie dokonują weryfikacji, analizują dokumenty oraz radzą, jak prowadzić biznes. – podkreśla Dyrektor Segmentu SME Microsoft. Tomasz Dorf dodał, że OKBR daje możliwość popatrzenia z boku na biznes.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu Biur Rachunkowych była uroczysta gala, podczas której poznaliśmy zwycięzców konkursy Twoje logo – Twoja marka. Komisja oceniała m.in. typografię i umiejętnie dobrane kolory. Sponsorami nagród w konkursie były SAGE w Polsce oraz 4Decision.

W drugim dniu kongresu  zajęto się między innymi tematem zasobów ludzkich. Księgowość sięga do nowoczesnych narzędzi, a biur zastępowani są przez roboty wciąż największym kapitałem branży finansowej są ludzie. Wojciech Sularz oraz Monika Nowecka – uczestnicy panelu, jednogłośnie wskazali, że największym kosztem biur rachunkowych, zarówno tych małych, jak i średnich, są ludzie. Pochłaniają oni blisko 80% budżetu firmy. – Prezes Zarządu Tatra Holding, Wojciech Sularz, dodał, że priorytetem dla właścicieli powinni być właśnie pracownicy – Znalezienie odpowiedniego człowieka zajmuje około 90 dni, jednak wdrożenie w nowe obowiązki i odpowiednie dokształcenie zajmuje więcej czasu.

Monika Nowecka, Wiceprezes Zarządu Mazars w Polsce wskazała, że kluczem do zatrudnienia i zatrzymania przy sobie pracownika jest dbałość o odpowiednią atmosferę w miejscu zatrudnienia. – Elastyczne godziny pracy, możliwość wypełniania obowiązków w domu to tylko niektóre z propozycji. Oczywiście każdy pracodawca kusi systemem benefitów – to już standard.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a także Prezydent Miasta Kielce i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Głównym partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Sponsorem głównym była firma Sage Polska. OKBR wsparli także Polkomtel, Tax Care SA, Microsoft, Taxo, Samsung. Głównym patronem medialnym był Dziennik Gazeta Prawna. Patronem medialnym wydarzenia był również portal Infor.pl.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych
Kongres Biur Rachunkowych
Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych
I Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Stawka podatku leśnego na 2025 r. Kto zapłaci i ile? Kto będzie zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

REKLAMA

Od strażnika faktur do doradcy biznesowego. Tak zmienić się musi rola księgowego w cyfrowym świecie finansów

Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako “strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień? Jakie należy spełniać warunki, by uzyskać zwolnienie?

Księgowi pełnią coraz bardziej złożone role. Są w firmach doradcami, analitykami, a także partnerami biznesowymi

Księgowy przyszłości to nie tylko specjalista od liczb, ale także strategiczny doradca i wsparcie w rozwoju firmy. W obliczu rosnących oczekiwań przedsiębiorców, którzy cenią księgowych za zaangażowanie, komunikatywność i umiejętność zarządzania ryzykiem, profesja ta dynamicznie ewoluuje. Nowoczesne technologie odciążają księgowych od żmudnych zadań, pozwalając im skupić się na doradztwie.

Niższa składka zdrowotna dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy przy wspólnym rozliczeniu podatkowym PIT. Jak to obliczyć wyjaśnia Minister Zdrowia

Chęć skorzystania przez małżonków ze wspólnego rozliczenia PIT nie pozbawia małżonka zaliczonego do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z możliwości skorzystania z ulgi w składce zdrowotnej uregulowanej w art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jakie są warunki skorzystania z tej ulgi i jak ją liczyć, wyjaśnił 18 października 2024 r. Minister Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską .

REKLAMA

Minimalna zmiana w składce zdrowotnej od 2025 r. Polska 2050: dodatkowo ulga dla mikroprzedsiębiorców a od 2026 r. korzystniejsze zasady dla MŚP

Rada Ministrów przyjęła 29 października 2024 r. projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakłada on, że przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Polska 2050 poinformowała tego samego dnia, że w przyszłym tygodniu krok drugi zmian w składce zdrowotnej, czyli wprowadzenie: 🔜od 2025 r. ulgi dla mikroprzedsiębiorców, 🔜a od 2026 r. korzystniejszych zasad naliczania składki zdrowotnej dla MŚP.

Podatek od nieruchomości 2025: ważne zmiany przepisów od 1 stycznia. Budynki, budowle, garaże

Głównym powodem planowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w podatku od nieruchomości (mają wejść w życie z początkiem 2025 r.) jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt: SK 14/21). W wyroku uznano za niekonstytucyjne rozwiązanie polegające na definiowaniu obiektów będących przedmiotem opodatkowania poprzez odesłanie do przepisów prawa budowlanego (czyli nie tylko samej ustawy – Prawo budowlane). O ile orzecznictwo sądów administracyjnych zasadniczo akceptowało dotychczasową konstrukcję, to jednak Trybunał dostrzegł argumenty podatników i nakazał zmienić przedmiotową regulację. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (to w niej znajdują się przepisy dotyczące podatku od nieuchronności) zakłada przede wszystkim wprowadzenie autonomicznych definicji na potrzeby opodatkowania tym podatkiem. 

REKLAMA