Pierwszy Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych za nami!
REKLAMA
REKLAMA
- Wspólnie z EPSA BPO zdecydowaliśmy się zorganizować Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych z prostej przyczyny – w Polsce brakowało spotkania dedykowanego biurom rachunkowym i dostawcom dla tej części sektora małych i średnich firm – powiedział dr Andrzej Mochoń. Prezes Targów Kielce – gospodarz wydarzenia – dodał, że mimo wieloletniej tradycji, księgowość wciąż się rozwija - Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która ogarnęła również ten segment rynku.
REKLAMA
Alina Rudnicka-Acosta, Prezes Zarządu EPSA BPO, podkreśliła, że celem Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych jest przybliżenie tego, co dzisiaj polski rynek oraz zagraniczni dostawcy oferują biurom rachunkowym, aby mogły rozwijać się prężnie i dynamicznie.
Wykłady o innowacyjności w pracy biur rachunkowych, dyskusje o roli władzy lokalnej we współpracy z małymi i średnimi firmami oraz warsztaty dotyczące zwiększenia rentowności – to tylko niektóre z propozycji, jakie otrzymali uczestnicy. Spotkania przeprowadzili czołowi przedstawiciele branży rachunkowej.
Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbył się m.in. panel dyskusyjny „Władze lokalne jako kluczowi partnerzy MŚP: strategia, narzędzia, dobre praktyki”, w którym udział wzięli prof. dr hab. Andrzej Sztando z Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, Szymon Klus, ekspert w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Alina Rudnicka-Acosta, Przez Zarządu EPSA BPO S.A.
REKLAMA
Dr hab. Andrzej Sztando podczas swojego wystąpienia wyjaśnił znaczenie strategii rozwoju lokalnego uchwalanych przez władze samorządowe dla MŚP. Wskazał także, w jaki sposób motywować władze do budowy i wdrażania progospodarczych strategii rozwoju, jak włączyć się w ich opracowanie i zdobyć realny wpływ na ich kształt.
Piotr Ciski oraz Tomasz Dorf wzięli udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym nowości technologicznych. Dyrektor Zarządzający Sage w Polsce podkreślił, że technologia wkracza w każdy aspekt życia, także w gospodarkę. Biura rachunkowe powinny określić, jak szybko są w stanie się przystosować i przygotować. – Technologia będzie wymagała modyfikacji od właścicieli. Jest też niezbędna bo zmieniają się klienci. Młodzi ludzie coraz częściej otwierają działalności gospodarcze. Oczekują innej obsługi – dostęp do dokumentów 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – komentuje Piotr Ciski. Nie ma więc odwrotu od technologii. Dokumenty trzymane w chmurze staną się już niebawem standardem.
Tomasz Dorf dodał, że mimo postępu technologicznego, robot nie zastąpi analityków i doradców podatkowych. – To ludzie dokonują weryfikacji, analizują dokumenty oraz radzą, jak prowadzić biznes. – podkreśla Dyrektor Segmentu SME Microsoft. Tomasz Dorf dodał, że OKBR daje możliwość popatrzenia z boku na biznes.
Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu Biur Rachunkowych była uroczysta gala, podczas której poznaliśmy zwycięzców konkursy Twoje logo – Twoja marka. Komisja oceniała m.in. typografię i umiejętnie dobrane kolory. Sponsorami nagród w konkursie były SAGE w Polsce oraz 4Decision.
W drugim dniu kongresu zajęto się między innymi tematem zasobów ludzkich. Księgowość sięga do nowoczesnych narzędzi, a biur zastępowani są przez roboty wciąż największym kapitałem branży finansowej są ludzie. Wojciech Sularz oraz Monika Nowecka – uczestnicy panelu, jednogłośnie wskazali, że największym kosztem biur rachunkowych, zarówno tych małych, jak i średnich, są ludzie. Pochłaniają oni blisko 80% budżetu firmy. – Prezes Zarządu Tatra Holding, Wojciech Sularz, dodał, że priorytetem dla właścicieli powinni być właśnie pracownicy – Znalezienie odpowiedniego człowieka zajmuje około 90 dni, jednak wdrożenie w nowe obowiązki i odpowiednie dokształcenie zajmuje więcej czasu.
Monika Nowecka, Wiceprezes Zarządu Mazars w Polsce wskazała, że kluczem do zatrudnienia i zatrzymania przy sobie pracownika jest dbałość o odpowiednią atmosferę w miejscu zatrudnienia. – Elastyczne godziny pracy, możliwość wypełniania obowiązków w domu to tylko niektóre z propozycji. Oczywiście każdy pracodawca kusi systemem benefitów – to już standard.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a także Prezydent Miasta Kielce i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Głównym partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Sponsorem głównym była firma Sage Polska. OKBR wsparli także Polkomtel, Tax Care SA, Microsoft, Taxo, Samsung. Głównym patronem medialnym był Dziennik Gazeta Prawna. Patronem medialnym wydarzenia był również portal Infor.pl.
Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat