REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwe objęcie nektarów 8-proc. stawką VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Czerwińska: możliwe wypracowanie propozycji objęcia nektarów 8-proc. stawką VAT
Czerwińska: możliwe wypracowanie propozycji objęcia nektarów 8-proc. stawką VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że może zostać wypracowane rozwiązanie przewidujące objęcie 5-proc. stawką VAT soków, 23-proc. napojów i 8-proc. nektarów. Obecnie wyliczane są skutki finansowe takiego rozwiązania.

REKLAMA

Autopromocja

Minister mówiła m.in. o planach resortu finansów związanych z podatkami, w tym dotyczących nowej tzw. matrycy VAT. "Jesteśmy na końcu konsultacji (...). Projekt wzbudził duży odzew, wiele uwag, które napłynęły, to także uwagi techniczne, które pozwolą nam ten projekt doskonalić" - powiedziała. Dodała, że liczne uwagi dotyczyły wysokości stawek.

Przypomniała, że generalnie założeniem matrycy VAT jest uproszczenie podatku i tam, gdzie to jest możliwe - obniżenie stawki. Podkreśliła, że zmiana nie ma celu fiskalnego, jej efekt jest ujemny dla budżetu. Zwróciła przy tym uwagę na propozycję podwyższenia do 23 proc. VAT w przypadku napojów. "Taką dyskusję odbywamy ze środowiskiem producentów" - powiedziała. Według Czerwińskiej część obaw udało się wyjaśnić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Tutaj myślę, że moglibyśmy taką propozycję wypracować: czysty sok to 5-proc. stawka VAT, napój - 23 proc., wszystkie nektary (...) szacujemy na stawkę 8 proc." - powiedziała. "Takie skutki finansowe są wyliczane, jakby to mogło wyglądać, gdybyśmy uzyskali taki konsensus. Rzeczywiście w ramach tych konsultacji podniesiony został argument, który trzeba bardzo poważnie potraktować, że z części owoców nie ma możliwości wytworzenia 100-proc. soku" - powiedziała. Wyjaśniła, że np. aronia jest tak kwaśna, że czysty sok z tego owocu nie nadaje się bezpośrednio do picia.

Minister poinformowała, że proponowane rozwiązanie można odnieść do "dyrektywy sokowej", która określa proporcje koncentratu pozwalające uznać produkt za nektar. "Myślę, że tutaj obniżona stawka 8 proc. mogłaby mieć zastosowanie. Jesteśmy w bardzo mocnym dialogu" - zaznaczyła.

Dodała, że resort kończy prace nad matrycą i chciałaby, aby 1 kwietnia można było już wydawać tzw. Wiążące Informacje Stawkowe. Zastrzegła, że matryca wchodzi w życie w 2020 r., ale ona powinna być teraz, dlatego że to pozwoli na uporządkowany proces jej wprowadzania".

Mówiła ponadto, że ministerstwo zwraca uwagę na prostotę i przyjazność systemu podatkowego, dlatego prace idące w tym kierunku będą w 2019 r. kontynuowane. "Chciałabym, aby te projekty jak najszybciej to jest możliwe trafiły do prac parlamentarnych, zwłaszcza z uwagi na kalendarz parlamentarny" - powiedziała.

Wskazała, że w tym roku będą dalej prowadzone prace związane z transformacją informatyczną fiskusa, np. scaleniem systemu Poltax. Podkreśliła, że 15 lutego br. zostanie wdrożony system Twój-ePIT, który pozwala na rozliczenie blisko 8 milionów podatników przez urząd skarbowy.

Mówiła, że resort pracuje nad projektem uproszczeń w VAT polegającym na likwidacji uciążliwych obowiązków biurokracyjnych i wprowadzeniu ułatwień w rozliczaniu tego podatku np. dotyczących ujmowania przez podatników faktur korygujących, czy uproszczenie odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym itp. "To lista, którą w tej chwili analizujemy, aby uprościć przede wszystkim księgowym. Czyli mniej czasu na formalności, mniej czasu dla biurokracji, więcej czasu na biznes" - powiedziała.

Wyjaśniła, że trwają też prace nad reformą podatków dochodowych, ale na razie resort finansów nie jest gotowy, aby zaprezentować ich efekt. Poinformowała, że ministerstwo chce wypracować projekt założeń, w których byłaby pokazana idea im przyświecająca - odrębnego opodatkowania dochodów osób fizycznych, dochodów z działalności gospodarczej i zysków kapitałowych. Jej zdaniem może on zostać zaprezentowany w marcu br.

Zaznaczyła, że nie porzucono też planów wprowadzenia obowiązkowej podzielonej płatności w VAT w niektórych branżach, a ministerstwo czeka na zgodę Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Polecamy: Z nadwyżki w deficyt w miesiąc. Rząd zakończył wielkie grudniowe wydawanie

Pytana o prace nad obniżeniem podatków Czerwińska powiedziała, że jej zdaniem należy się zastanowić nie tylko nad formą opodatkowania, ale także nad zmniejszeniem klina podatkowego. Przyznała, że w ministerstwie finansów są prowadzone analizy w tym kierunku.

"Wyzwaniem, zwłaszcza w kontekście spowolnienia gospodarczego (...) jest konieczność utrzymania tempa wzrostu i pobudzania gospodarki" - powiedziała. Wyjaśniła, że rozważane jest co najmniej kilka wariantów, a efekty prac ogłosi premier.

Przypomniała, że stopy procentowe są na rekordowo niskich poziomach, więc - jej zdaniem - w takim przypadku pobudzanie gospodarki musi się odbywać za pomocą instrumentów fiskalnych. "Nie ma tutaj innej możliwości (...). Dlatego mówię o reformie podatków dochodowych, o klinie podatkowym, o tych koncepcjach i pomysłach, które pobudzałyby w długim terminie gospodarkę" - tłumaczyła minister.

Pytana, czy polska gospodarka wymaga stymulacji fiskalnej, powiedziała, że to co się dzieje obecnie w gospodarce właściwie nie wymaga dodatkowych instrumentów wsparcia. "Natomiast my patrzymy długoterminowo i na tempo rozwoju innych krajów" - zastrzegła.

Zwróciła uwagę, że z jednej strony chcemy doganiać liderów, a z drugiej strony w naszym najbliższym otoczeniu widać oznaki spowolnienia. "Na to musimy być przygotowani. Jeżeli chcemy nie tylko się rozwijać stabilnie, ale nadganiać ten dystans, to powinniśmy mieć w zanadrzu pewne elementy polityki fiskalnej" - dodała szefowa MF. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Zobacz: Podatki 2019

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA