Niestabilność przepisów problemem polskiego systemu podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z raportu „Polski system podatkowy wg uczestników IX Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG”.
REKLAMA
Zgodnie z komunikatem poświęconym raportowi, wśród ankietowanych 284 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych uczestniczących w Kongresie, najniższe noty uzyskały stabilność przepisów podatkowych (85 proc. negatywnych opinii) i wcześniejsze informowanie o planowanych zmianach (70 proc.).
Według blisko 60 proc. respondentów największy wpływ na uszczelnienie systemu podatkowego będzie miał wprowadzony z początkiem bieżącego roku obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR, ang. Mandatory Disclosure Rules). Jak wynika z badania przeprowadzonego w połowie stycznia, blisko połowa firm jeszcze nie podjęła działań w celu spełnienia nowych obowiązków w tym obszarze.
Zauważono, że średnia ocena polskiego systemu podatkowego jest taka sama jak w ubiegłym roku i wynosi 2,2 pkt (w pięciostopniowej skali).
"Wynik ten jest średnią ocen poszczególnych elementów systemu, spośród których najniżej oceniona została stabilność przepisów podatkowych (1,7 pkt) i wcześniejsze informowanie o planowanych zmianach w prawie podatkowym (2,1 pkt). Co ciekawe, oceny poszczególnych elementów polskiego systemu podatkowego są bardzo zbliżone do ubiegłorocznej edycji badania" - napisano w informacji.
Zgodnie z raportem 60 proc. dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych uważa, że wprowadzenie obowiązku raportowania schematów podatkowych będzie miało największy wpływ na uszczelnienie polskiego systemu podatkowego. Mniej niż połowa badanych jest zdania, że na zwiększenie wpływów do budżetu państwa wpływ będzie miała zmiana mechanizmu poboru podatku u źródła (WHT). Najmniejsze znaczenie dla uszczelnienia systemu podatkowego, w ocenie respondentów, będzie miała danina solidarnościowa dla osób fizycznych.
Zauważono, że wprowadzony z początkiem br. obowiązek raportowania schematów podatkowych powoduje wiele wątpliwości wśród podatników. Mimo że 12 proc. respondentów przyznało, iż nowe obowiązki ich nie dotyczą, to jednocześnie 29 proc. zadeklarowało, że ich organizacje rozpoczęły działania mające na celu wypełnienie nowych obowiązków.
REKLAMA
"Aż 46 proc. uczestników Kongresu KPMG udzieliło informacji, że w ich przedsiębiorstwach nie podjęto jeszcze działań związanych z nowym obowiązkiem. Niemal 4 na 10 firm planuje wdrożenie wewnętrznych procedur dotyczących raportowania schematów podatkowych, a blisko 1/3 jeszcze nie wie czy takie procedury w ogóle będą tworzone" - czytamy.
Według autorów badania ma to zapewne związek z faktem, że ponad 40 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy w ciągu najbliższego roku w ich firmach wystąpią zdarzenia generujące obowiązek raportowania schematów podatkowych. "Stosunkowo niewielu przedstawicieli firm, które wzięły udział w badaniu jest zdania, że w ich organizacjach obowiązek raportowania schematów podatkowych będzie występował często" - dodano.
Polecamy: Komplet podatki 2019
Podobnie jak w poprzednich latach, respondenci zadeklarowali, że najbardziej uciążliwą kwestią podatkową z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa są ceny transferowe (82 proc. ankietowanych uznało je za problematyczne lub bardzo problematyczne). Kłopotliwy jest również wymóg przygotowania dużej liczby deklaracji i informacji w ramach rozliczeń podatkowych oraz pobór podatku u źródła od płatności za granicę (po 69 proc. wskazań). Relatywnie najmniej problematyczne dla ankietowanych są funkcje płatnika z tytułu PIT i ZUS. Co piąty respondent uważa, że nie wiążą się one z większymi komplikacjami.
Z raportu wynika, że 9 na 10 pytanych ma świadomość funkcjonującej ulgi podatkowej na działalność B+R, ale 13 proc. przyznało, że ulgę tę stosuje w praktyce w swojej organizacji. Największa liczba respondentów (56 proc. wskazań) zadeklarowała, że ma wiedzę na temat dostępności takiej preferencji podatkowej, jednak ich firma nie prowadzi działalności B+R.
"Warto zaznaczyć, że dla 7 proc. firm potencjalne oszczędności, wynikające z korzystania z ulgi podatkowej, byłyby nieistotne kwotowo, dlatego nie korzystają one z tej preferencji podatkowej. Aż 3/4 ankietowanych dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu przyznało, że ich organizacje raczej nie skorzystają z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX)" - napisano.
Z badania wynika, że ledwie 5 proc. respondentów jest pewnych, że ich firma będzie mogła skorzystać z nowego instrumentu. (PAP)
autor: Marcin Musiał
mmu/ amac/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat