REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Administracja podatkowa przestaje być restrykcyjna, staje się usługodawcą

Administracja podatkowa przestaje być restrykcyjna, staje się usługodawcą
Administracja podatkowa przestaje być restrykcyjna, staje się usługodawcą

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski uważa, że administracja podatkowa przekształca się - odchodzi od roli restrykcyjnej, a częściej odgrywa rolę usługodawczą. Paweł Cybulski uczestniczył 20 maja 2019 r. w warszawskim spotkaniu z przedsiębiorcami w ramach drugiej edycji cyklu konferencji "Prawo do Przedsiębiorczości", organizowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz PARP.

"Zmieniamy totalnie front, zmieniamy myślenie, idee działania aparatu skarbowego" - przekonywał Cybulski. Zastrzegł, że jest to jednak proces, a wdrożenie zmian wymaga czasu. "Najgorzej jest zmienić mentalność drugiego człowieka, urzędnika. Ale widzimy, że to się już zmienia. Jeśli porównamy to, co było 15 lat temu, a to co jest dziś, to można powiedzieć - niebo a ziemia" - mówił.

Autopromocja

Cybulski podkreślił, że administracja skarbowa chce budować i utrzymać zaufanie przedsiębiorców, m.in. przez zmianę otoczenia biznesowego, co umożliwia np. obowiązująca od ubiegłego roku Konstytucji Biznesu.

"Z roli fiskalnej, z roli restrykcyjnej, jaką była administracja podatkowa tworzymy rolę usługodawczą" - podkreślił. Zadeklarował, że KAS będzie w następnych latach coraz bardziej zaangażowana w ten proces. "Będziemy tworzyli coraz lepsze usługi dla obywateli, dla państwa, dla przedsiębiorców. Będziemy się starali, żeby te usługi były na jak najlepszym poziomie. Tak, by żadna złotówka nie była przepłacona przez przedsiębiorcę, jeśli chodzi o podatki, i żadna złotówka niedopłacona" - podkreślił.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Mówił, że celem KAS jest ograniczanie kontroli przedsiębiorców do minimum. "Kontroli, które będą wykonywane, ale tylko w stosunku do tych, którzy będą wyjątkowo oporni, którzy będą wyjątkowo niesprawiedliwie się zachowywać" - mówił. Zapowiedział, że będą to kontrole "idące w kierunku budowy informacji". "Informacji, które będziemy zdobywali, ale (...) tylko i wyłącznie dla dobra społeczeństwa, przedsiębiorcy, podatnika" - przekonywał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do Konstytucji Biznesu nawiązał też podczas poniedziałkowego spotkania wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak.

Jak powiedział, rok obowiązywania Konstytucji Biznesu sprawił, że "na masową skalę" są wykorzystywane takie rozwiązania, jak ulga na start, czyli sześciomiesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla rozpoczynających działalność gospodarczą.

"W tym roku ponad 180 tys. nowych firm skorzystało z tego rozwiązania" - zaznaczył. Inne statystyki dotyczące obowiązującej od roku Konstytucji Biznesu to również, jak wskazał, więcej zakładanych firm i większa ich przeżywalność, a także sprawy sądowe rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców. "Mamy już wyroki WSA, a nawet wyrok NSA, który w odwołaniu do tych zasad chroni przedsiębiorców".

Niedużak mówił, że w Sejmie trwają prace nad projektem Prostej Spółki Akcyjnej. "To jest pomysł, który pojawił się po raz pierwszy na spotkaniu z przedsiębiorcami, a konkretnie z branżą stat-upów" - wskazał. Wyjaśnił, że jest to "nowy typ spółki handlowej, przede wszystkim kierowany do małych innowacyjnych firm, które mają w sobie potencjał, żeby się rozwinąć".

Przypomniał, że niedawno rząd przyjął projekt ustawy, który ma ograniczyć zatory płatnicze w Polsce. "To jest bardzo istotny problem - przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw" - mówił. Zgodził się, że MŚP mają trudniejszy i droższy dostęp do kapitału. "Zatory płatnicze, mówiąc kolokwialnie, są w stanie niektóre firmy nawet +rozłożyć+ i dlatego to jest ważny projekt, który już wkrótce trafi do Sejmu" - wskazał.

Odniósł się też do tzw. Pakietu Przyjazne Państwo, który "jest po konferencji uzgodnieniowej". "Liczymy na to, że w tej kadencji jeszcze go uchwalimy" - wskazał.

W ubiegłym roku w 80 spotkaniach z cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości" wzięło udział prawie 6 tys. przedsiębiorców. Podczas tych spotkań przedstawiciele biznesu dowiadują się m.in., jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA