REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeśli zapłacimy podatek od darowizn, to uzyskamy zwolnienie z PIT

REKLAMA

Od 1 stycznia dochód z nieodpłatnej renty nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym, gdyż podlega on podatkowi od spadków i darowizn. Jednak i tego podatku można uniknąć.


NOWE PRAWO

Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn objęła podatkiem m.in. nieodpłatne renty. Nie trzeba już od nich uiszczać podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawy o PIT nie stosuje się wobec przychodów podlegających podatkowi od spadków i darowizn. Eksperci oceniają, że to korzystna zmiana, gdyż podatek od spadków i darowizn może być niższy niż PIT. Poza tym w wielu przypadkach można go w ogóle uniknąć.


Zgodnie ze zmianą w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629) podatkowi temu podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem nieodpłatnej renty.


Michał Zając, prawnik z Kancelarii Stolarek & Grabalski, zwraca uwagę, że tym samym uzyskanie przychodu z tego tytułu nie będzie podlegać przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


- Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn będą miały zastosowanie w szczególności do nieodpłatnych rent ustanowionych na podstawie przepisów art. 903 i następnych kodeksu cywilnego. Najczęściej są to renty udzielane przez najbliższych członków rodziny, którzy w ten sposób spełniają swój obowiązek alimentacyjny - informuje ekspert.


Wskazuje, że nieodpłatne renty udzielane przez takie osoby jak małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, brat, siostra, ojczym czy macocha mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Muszą one jednak spełnić warunki określone w art. 4a ustawy. Chodzi o zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego faktu zawarcia umowy renty w ciągu miesiąca od jej ustanowienia i właściwe udokumentowanie przekazywania przedmiotu renty, czyli - w przypadku gdy renta ma formę pieniężną - przekazywanie jej na rachunek bankowy, rachunek w SKOK lub przekazem pocztowym.


Nie będzie obowiązku zgłoszenia, w przypadku gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza 9637 zł.


- Nieodpłatna renta między osobami najbliższymi nie spowoduje zatem w ogóle konieczności zapłaty podatku. Ponadto trzeba pamiętać, że nawet między osobami niespokrewnionymi maksymalna stawka podatku od spadków wynosi jedynie 20 proc. Podatek ten będzie zatem zazwyczaj niższy niż PIT. Biorąc to pod uwagę, w mojej ocenie zmiana ta jest korzystna dla podatników - uważa Jan Jodłowski, radca prawny z KPMG.


Potwierdza, że skoro od 1 stycznia 2007 r. dochód z tytułu nieodpłatnej renty objęty jest ustawą o podatku od spadków i darowizn, to nie stosuje się do takiego dochodu przepisów ustawy PIT. Zwraca jednak uwagę, że zmiana ta nie dotyczy rent z ZUS - te będą w dalszym ciągu podlegały podatkowi PIT.


- Nieodpłatną rentą, o której mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn, nie są renty wypłacane z ZUS, takie jak np. z tytułu niezdolności do pracy czy też renta rodzinna, gdyż wypłatę takiej renty poprzedza opłacanie stosownych składek na ubezpieczenie społeczne - wyjaśnia Michał Zając.


20
proc. wynosi maksymalna stawka podatku od spadków i darowizn, płacona od darowizny powyżej 20 556 zł


Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

2000 zł dla pogorzelców z ul. Marywilskiej z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, ulgi ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku? Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

REKLAMA