reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jeśli zapłacimy podatek od darowizn, to uzyskamy zwolnienie z PIT

Jeśli zapłacimy podatek od darowizn, to uzyskamy zwolnienie z PIT

Od 1 stycznia dochód z nieodpłatnej renty nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym, gdyż podlega on podatkowi od spadków i darowizn. Jednak i tego podatku można uniknąć.


NOWE PRAWO

Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn objęła podatkiem m.in. nieodpłatne renty. Nie trzeba już od nich uiszczać podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawy o PIT nie stosuje się wobec przychodów podlegających podatkowi od spadków i darowizn. Eksperci oceniają, że to korzystna zmiana, gdyż podatek od spadków i darowizn może być niższy niż PIT. Poza tym w wielu przypadkach można go w ogóle uniknąć.


Zgodnie ze zmianą w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629) podatkowi temu podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem nieodpłatnej renty.


Michał Zając, prawnik z Kancelarii Stolarek & Grabalski, zwraca uwagę, że tym samym uzyskanie przychodu z tego tytułu nie będzie podlegać przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


- Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn będą miały zastosowanie w szczególności do nieodpłatnych rent ustanowionych na podstawie przepisów art. 903 i następnych kodeksu cywilnego. Najczęściej są to renty udzielane przez najbliższych członków rodziny, którzy w ten sposób spełniają swój obowiązek alimentacyjny - informuje ekspert.


Wskazuje, że nieodpłatne renty udzielane przez takie osoby jak małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, brat, siostra, ojczym czy macocha mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Muszą one jednak spełnić warunki określone w art. 4a ustawy. Chodzi o zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego faktu zawarcia umowy renty w ciągu miesiąca od jej ustanowienia i właściwe udokumentowanie przekazywania przedmiotu renty, czyli - w przypadku gdy renta ma formę pieniężną - przekazywanie jej na rachunek bankowy, rachunek w SKOK lub przekazem pocztowym.


Nie będzie obowiązku zgłoszenia, w przypadku gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza 9637 zł.


- Nieodpłatna renta między osobami najbliższymi nie spowoduje zatem w ogóle konieczności zapłaty podatku. Ponadto trzeba pamiętać, że nawet między osobami niespokrewnionymi maksymalna stawka podatku od spadków wynosi jedynie 20 proc. Podatek ten będzie zatem zazwyczaj niższy niż PIT. Biorąc to pod uwagę, w mojej ocenie zmiana ta jest korzystna dla podatników - uważa Jan Jodłowski, radca prawny z KPMG.


Potwierdza, że skoro od 1 stycznia 2007 r. dochód z tytułu nieodpłatnej renty objęty jest ustawą o podatku od spadków i darowizn, to nie stosuje się do takiego dochodu przepisów ustawy PIT. Zwraca jednak uwagę, że zmiana ta nie dotyczy rent z ZUS - te będą w dalszym ciągu podlegały podatkowi PIT.


- Nieodpłatną rentą, o której mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn, nie są renty wypłacane z ZUS, takie jak np. z tytułu niezdolności do pracy czy też renta rodzinna, gdyż wypłatę takiej renty poprzedza opłacanie stosownych składek na ubezpieczenie społeczne - wyjaśnia Michał Zając.


20
proc. wynosi maksymalna stawka podatku od spadków i darowizn, płacona od darowizny powyżej 20 556 zł


Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama