reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przewodnik MF po zmianach w podatkach wprowadzonych w czasie COVID-19

Przewodnik MF po zmianach w podatkach wprowadzonych w czasie COVID-19

Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny przewodnik, jak mają być stosowane zmiany w podatkach wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

“Stworzyliśmy objaśnienia, które można traktować jako przewodnik (...) jak stosować zmiany w podatkach (wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19)" - powiedział szef resortu finansów.

Zobacz: Objaśnienia podatkowe w sprawie COVID-19

Jak informuje Ministerstwo Finansów, przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów m.in. zakup maseczek, przyłbic czy środków do dezynfekcji, a w związku z przejściem na pracę zdalną również laptopów czy nowego oprogramowania.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że w przewodniku objaśniono przepisy, które zostały wdrożone, aby ułatwić firmom utrzymanie się na rynku.

“Wdrożyliśmy też szereg ulg podatkowych, które zachęciły bardzo wiele firm i prywatnych darczyńców do zwiększenia solidarności i przekazywania szkołom laptopów, czy szpitalom maseczek i przyłbic. Teraz (...) pojawiło się wiele pytań dotyczących sposobu zastosowania wdrożonych przez nas przepisów” - powiedział Sarnowski.

Dodał, że resort zdecydował, aby przygotowane odpowiedzi na pytania indywidualnych podatników stały się powszechnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Poinformował, że w przewodniku resort zamieścił ponad 70 praktycznych przykładów.

Wiceminister podkreślił, że powołanie się na te objaśnienia chroni podatnika przed negatywnymi konsekwencjami ewentualnych błędów, a dla organów podatkowych interpretacje są wiążące.

“To jest praktyczne narzędzie ochrony podatników i zapewnianie im najwyższego komfortu stosowania podatków” - powiedział Sarnowski.

Wiceminister poinformował, że objaśnienia dotyczą przedsiębiorców, pracowników, darczyńców i inwestorów.

Zastrzegł, że resort nie traktuje opublikowanych objaśnień jako “zamkniętej księgi”. “Stan epidemii cały czas działa, (...) biorąc pod uwagę różnorodność życia gospodarczego, może się pojawić potrzeba uzupełniania o nowe sytuacje. (...) Mamy nadzieję, że ten dokument nie tylko będzie chronił przedsiębiorców, ale że będzie uzupełniany” - dodał.

autor: Łukasz Pawłowski
pif/ amac/

Polecamy: Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama