REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowiznę na zwalczanie COVID-19 będzie można odliczyć podwójnie

Darowiznę na zwalczanie COVID-19 będzie można odliczyć podwójnie
Darowiznę na zwalczanie COVID-19 będzie można odliczyć podwójnie

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie odliczona od dochodu - poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF pracuje też nad przedłużeniem stawki 0 proc. VAT na darowizny laptopów do szkół w czasie pandemii.

Darowizny na zwalczanie epidemii koronawirusa - odliczanie w PIT i CIT

Resort finansów w informacji przekazanej PAP odniósł się do uchwalonej w środę nowelizacji, która przewiduje m.in. opodatkowanie spółek komandytowych CIT, ograniczenie tzw. ulgi abolicyjnej, podniesienie limitu przychodów do uprawniającego do korzystania z 9- proc., czy ryczałtu.

Ministerstwo zwraca uwagę, że nowelizacja wprowadza też odliczenie w podatku PIT i CIT bez limitu dla darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Autopromocja

Jak zaznaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, resort powraca do ulgi z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem.
"Zachęcamy wszystkich do solidarności, do przekazywania szpitalom sprzętu leczniczego i ochronnego, a szkołom – nowego sprzętu elektronicznego, potrzebnego uczniom i studentom do udziału w zdalnych zajęciach. W najbliższych, kluczowych trzech miesiącach walki z COVID-19, każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie, aż w 200-proc. odliczona od dochodu" - podkreślił.

Zaznaczył, że ministerstwo chce w maksymalnym stopniu wspierać produkcję sprzętu i wyposażenia niezbędnego do walki z COVID-19, dlatego producenci towarów, które są związane z walką z epidemią będą mogli skorzystać z jednorazowej amortyzacji wydatków związanych z otwarciem i utrzymaniem produkcji.

"Dodatkowo firmy pracujące nad nowoczesnymi rozwiązaniami wspomagającymi walkę z COVID-19 aż do końca epidemii będą mogły na preferencyjnych zasadach korzystać z ulg B+R i IP-Box" - dodał wiceminister.

Jak informuje MF, zgodnie ze zmianami, od października do grudnia 2020 r. będzie można odliczyć od dochodu 200 proc. wartości przekazanej darowizny. W okresie styczeń – marzec 2021 r. będzie to 150 proc. wartości, a potem, aż do zakończenia stanu epidemii - 100 proc. bez limitu. Podobne rozwiązanie wprowadzono wiosną tego roku - dotyczyło darowizn medycznych przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo tłumaczy, że nowelizacja przewiduje ponadto przedłużenie na kolejne okresy trwania pandemii, zwolnienia dłużnika z obowiązku zwiększania dochodu przy obliczaniu należnej zaliczki o niezapłacone w terminie zobowiązania.

"Zwolnienie to, tak jak obecnie, dotyczyć będzie dłużników, którzy ponoszą negatywne konsekwencje pandemii i którzy osiągają w związku z tym obniżone przychody. Dłużnicy z analogicznego zwolnienia będą korzystali również przy rozliczeniu podatku należnego za rok podatkowy, czyli w zeznaniu rocznym" - wyjaśnia ministerstwo.

W przypadku wierzyciela nadal obowiązywać będzie przy obliczaniu należnych zaliczek skrócony okres z 90 do 30 dni, po którym wierzyciel będzie mógł odliczyć od dochodu nieuregulowane w terminie wierzytelności. Również w tym przypadku obowiązywać będą analogiczne rozwiązania przy obliczaniu podatku należnego za rok podatkowy, czyli w zeznaniu rocznym.

Zgodnie z nowelizacją możliwe będzie zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych w związku z udzieleniem pomocy (nieodpłatnego świadczenia) na rzecz podmiotów biorących udział w walce z COVID-19, np. szpitalom, Agencji Rezerw Materiałowych, Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, przy jednoczesnym wyłączeniu z przychów podlegających opodatkowaniu otrzymanej przez te podmioty pomocy.

"Trwają prace nad przedłużeniem stawki 0 proc. VAT na darowizny laptopów do szkół i jednostek oświaty w czasie pandemii (obecne przepisy wygasły 30 czerwca br.). To rozwiązanie również obowiązywało wiosną – według tych samych zasad" - informuje MF.

Uchwalona w środę nowela ma - w założeniu resortu finansów - uszczelnić system podatkowy oraz poprawić kondycję sektora firm małych i średnich w sytuacji spowodowanej przez pandemię. Przewidziano, że spółki komandytowe mają być podatnikami CIT.

Podatnicy, których przychody w roku poprzednim przekroczyły równowartości 50 mln euro, będą musieli publikować informacje o realizowanej strategii podatkowej. Obowiązek taki będzie dotyczył również podatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), niezależnie od wysokości osiąganych przez taką grupę przychodów.

Zaproponowano też wprowadzenie limitu odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Ograniczenie w uldze abolicyjnej nie będzie dotyczyć dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

Ponadto podniesiono z 1,2 mln euro do 2 mln euro limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT. Natomiast w ustawie o ryczałcie podniesiony został limit przychodów – z 250 tys. do 2 mln euro – warunkujący wybór ryczałtu. Zmniejszeniu uległa też wysokość niektórych stawek ryczałtu. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA