| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą kasy fiskalne w gabinetach lekarskich

Będą kasy fiskalne w gabinetach lekarskich

Lekarze będą musieli w swoich gabinetach zainstalować kasy fiskalne. Ministerstwo Finansów pracuje nad odpowiednimi przepisami wprowadzającymi taki obowiązek.


Minister finansów, Zyta Gilowska po spotkaniu ze strajkującymi lekarzami zapowiedziała wprowadzenie kas fiskalnych w gabinetach lekarskich. Zdaniem wicepremier obowiązkiem stosowania kas należałoby objąć lekarzy od początku przyszłego roku. Jednak data ta jeszcze nie jest przesądzona, dlatego, że MF dopiero pracuje nad przepisami, które kasy w gabinetach mogłyby wprowadzić.

- Aby wprowadzić kasy u lekarzy, trzeba opracować specjalne oprogramowanie dla takich urządzeń. Ponadto trzeba zachęcić usługobiorców, czyli pacjentów, aby żądali paragonów lub faktur w gabinetach. Zachętą do tego może być wprowadzenie ulgi na leczenie w podatku dochodowym od osób fizycznych - argumentowała wicepremier.

Również wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki Jacek Dominik w wywiadzie dla GP podkreślił, że wprowadzenie kas fiskalnych u lekarzy byłoby zgodne z prawem i nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Choć, jak wskazał, dokładny termin wprowadzenia tych urządzeń w branży medycznej nie jest jeszcze znany.

Przypomnijmy, że w czerwcu przestanie obowiązywać obecne rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych. Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że resort finansów przygotował już nowe rozporządzenie, które niebawem powinno zostać opublikowane. Nie wprowadzi ono jednak żadnych rewolucji, jeśli chodzi o zakres tego obowiązku. Nowe rozporządzenie ma charakter porządkujący. Ma jednak zawierać kilka nowych grup podatników, którzy kasy będą musieli zastosować. Większość osób, która będzie musiała stosować kasę, już dziś jest podatnikami VAT, wystawiającymi faktury VAT dla podmiotów gospodarczych.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »