REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kościński: jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami

Subskrybuj nas na Youtube
Kościński: jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami
Kościński: jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Raje podatkowe, podatek minimalny. Działania resortu finansów ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią, dlatego istotne jest zwalczanie rajów podatkowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

"Od wielu lat nasze działania ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią. Dlatego na każdym kroku podkreślamy, jak istotnym jest zwalczanie rajów podatkowych. Bardzo nas cieszy, że do kampanii o uczciwe opodatkowanie globalnych graczy dołącza coraz więcej państw. Komunikat grupy G7 odnośnie globalnego opodatkowania jest ważnym etapem toczących się od ponad dwóch lat prac na forum OECD i Unii Europejskiej" - powiedział Kościński.

REKLAMA

Autopromocja

Podatek minimalny

Jak informuje resort finansów, Polska bierze aktywny udział w pracach toczących się na forum OECD. Obecnie wciąż trwają dyskusje techniczne nad szczegółami propozycji. Jednym z debatowanych tematów jest poruszona na szczycie G7 kwestia minimalnego globalnego podatku, określonego na poziomie 15 proc.

Jak wyjaśnia resort, globalny minimalny podatek konstruowany jest na forum OECD w taki sposób, aby nie doprowadził do zwiększenia opodatkowania działających w Polsce uczciwych firm. Ani tych małych, korzystających ze stawki 9 proc. CIT, ani większych, korzystających z ulg B+R, IP-Box czy Polskiej Strefy Inwestycji. Zagwarantuje to projektowany teraz w OECD mechanizm tzw. wyłączenia dla rzeczywistej działalności gospodarczej (substance-based carve-out). Po jego wdrożeniu żadna firma która rzeczywiście działa w Polsce - prowadzi produkcję, świadczy usługi i zatrudnia pracowników – nie zapłaci wyższego podatku.

"Popieramy propozycję G7, ale zależy nam, by uspokoić polskich przedsiębiorców. Właśnie tego dotyczyły moje słowa. Polskie stanowisko zawiera się w dwóch elementach - z jednej strony zależy nam, by wprowadzić minimalny podatek, a z drugiej zagwarantować obowiązywanie klauzuli substance-based carve-out" - tłumaczy minister Kościński.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, celem propozycji OECD jest znaczne utrudnienie wyprowadzania nieopodatkowanych dochodów z krajów, gdzie zostały osiągnięte (np. z Polski), poza Unię Europejską. Podatek minimalny ma się pojawić wyłącznie w tych krajach, które stosują nieuczciwą konkurencję podatkową - np. w "wewnątrzunijnych rajach podatkowych”, czyli w państwach, które pozwalają na to, aby firmy z innych krajów, za pośrednictwem zarejestrowanych w nich spółek-wydmuszek, wyprowadzały środki w miejsca, gdzie nie będą opodatkowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raje podatkowe

Dodano, że presja wywierana na raje podatkowe musi być silna i skoordynowana, bo nie dalej jak w maju tego roku Sąd Unii Europejskiej zdecydował, że Amazon nie zapłaci ok. 250 mln euro zaległych podatków Luksemburgowi. Sądowy spór z Komisją Europejską zakończył się pomyślnie dla koncernu, który dzięki pandemii wygenerował rekordowe zyski. Tylko w Europie w ubiegłym roku wyniosły one 44 mld euro. Uregulowanie kwestii podatkowych w takich sprawach wydaje się więc kwestią palącą - dodał resort.

Według MF, współpraca podatkowa to jeden z głównych obszarów działania resortu finansów. Oprócz prac na forum międzynarodowym dotyczących podatku CIT, toczą się także rozmowy dwustronne o współpracy w obszarze VAT.

Polska jest inicjatorem i liderem międzynarodowej współpracy w zakresie wymiany informacji VAT. W styczniu 2020 r. z inicjatywy polskiego rządu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych 21 krajów UE, w trakcie którego Polska przedstawiła ofertę współpracy. Zdaniem resortu finansów propozycja spotkała się z bardzo dużym odzewem u najbliższych sąsiadów Polski, m.in. w krajach bałtyckich, w Czechach i na Słowacji.

Polska podpisała już wspólne deklaracje dot. pogłębienia współpracy podatkowej ze wszystkimi państwami Grupy Wyszehradzkiej, z Estonią i z Ukrainą.

"Chcemy stworzyć sieć dwustronnych umów o pogłębionej współpracy podatkowej, łączących ze sobą blisko współpracujące administracje. Będą one przewidywać automatyczny transfer danych o obrocie między państwami oraz wzajemne wsparcie przy wdrażaniu nowych technologii" – podkreślił Kościński.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA