REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efekty zwalczania luki VAT

Efekty zwalczania luki VAT
Efekty zwalczania luki VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zwalczanie luki VAT przyczynia się do tego, że rząd może o 80 mld zł zwiększyć prognozę dochodów na rok 2021 – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas konferencji „Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich”.

Zwalczanie luki VAT

„Jeśli dzisiaj byśmy poprosili o wymierne, natychmiastowe oszacowanie tego, do czego zwalczanie luki się przyczynia, to przyczynia się do tego, że rząd może o 80 mld zł zwiększyć prognozę dochodów na rok 2021 i przez to znowelizować budżet w celu zwiększenia wydatków inwestycyjnych i wzmocnienia restartu gospodarki” – powiedział w środę (22 września) Patkowski podczas konferencji zorganizowanej przez ZPP.

Autopromocja

Wiceminister powiedział, że jednym z trzech „strażników finansów publicznych” jest stabilizująca reguła wydatkowa, która ogranicza wzrost wydatków rok do roku.

„Wszyscy ci, którzy po tę regułę sięgają, wiedzą, jak kluczowe są dochody dyskrecjonalne, czyli dochody zwiększone rok do roku, które automatycznie podbijają stabilizacyjną regułę wydatkową, powodując i sprawiając większą przestrzeń wydatkową” – powiedział wiceminister finansów.

Wielkość luki VAT

Dodał, że wielkość luki VAT jest trudno oszacować, co widać po różnych raportach, gdzie jej wielkość jest różnie wyliczana.

„Tym trudniej jest wyliczyć – co jest ważne w kontekście przyszłego roku – ile luka VAT przynosi dodatkowych dochodów dyskrecjonalnych. I często są to sumy ex ante niewielkie, bo często są to sumy ok. 3 mld zł. Wydaje się to niezmiernie mało, skoro mówimy, że luka VAT zmniejsza się rok do roku o kilkanaście miliardów. Wynika to z dość surowych reguł, które Unia Europejska określiła przy określaniu luki VAT” – stwierdził Piotr Patkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmniejszenie luki VAT

Zastrzegł jednak, że wielkość wpływów wynikających ze zmniejszenia luki VAT można jednak oszacować już fakcie.

„Jeszcze ważniejsze jest to, że możemy tę lukę VAT szacować ex post i dochody dyskrecjonalne. I dochody dyskrecjonalne ex post pokazują, że ta luka VAT nie zamyka się w 3 mld zł. Tylko zamyka się często w kilkunastu miliardach złotych rok do roku. I na pytanie, skąd rząd mógł przyjąć nowelizację ustawy budżetowej, zwiększającą dochody budżetowe o 80 mld zł, to istotną częścią tych 80 mld zł jest właśnie oszacowanie ex post efektów zwalczania luki. Z 80 mld zł istotną część stanowi oszacowanie ex post zwalczania luki” – stwierdził wiceminister finansów.

autor: Marek Siudaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Sster
    2021-09-24 19:11:44
    O ile zwiększyły się wydatki państwa? NP. Płaciłem 100 zł vatu było 23zl place teraz 200 zł vatu jest 46 czyli daje to państwu 100% większe przychody
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

REKLAMA