REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-sport a podatki - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

E-sport a podatki - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
E-sport a podatki - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie opodatkowania e-sportu w polskim prawie podatkowym w zakresie PIT, CIT i VAT. Zdaniem resortu finansów, z uwagi na różnorodność i specyfikę gier komputerowych turniej e-sportowy, w zależności od jego indywidualnych cech i czynników organizacyjnych, może mieć charakter albo konkursu albo zawodów sportowych, jednak rozstrzygnięcie tego zagadnienia pozostaje poza właściwością Ministerstwa Finansów.

Czym jest e-sport?

E-sport, czyli sport elektroniczny, to szybko rozwijająca się dziedzina rywalizacji osób (lub drużyn) w zakresie gier komputerowych. Rywalizacja ta toczy się przy użyciu komputerów lub konsol do gier na platformach streamingowych. Najpopularniejsze gry e-sportowe to: Counter-Strike, League of Legends, Call of Duty, Fortnite, Dota, Starcraft, FIFA, Overwatch .

REKLAMA

Autopromocja

Organizowane są turnieje w poszczególnych grach, zarówno amatorskie jak i zawodowe z coraz większymi nagrodami. Rośnie szybko liczba osób zawodowo uprawiająca e-sport i osiągająca z tego tytułu dochody - także w Polsce. Osoby wygrywający nagrody pieniężne w zawodach e-sportowych mają wątpliwości czy i jak są opodatkowane.

E-sport i podatki (PIT, CIT, VAT) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów (29 kwietnia 2022 r., w odpowiedzi na pytania dziennikarza Dziennika Gazety Prawnej) udzieliło wyjaśnień w zakresie opodatkowania e-sportu.

Podatek dochodowy od osób fizycznych - PIT

Ministerstwo Finansów wskazało, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem jeżeli podatnik będący osobą fizyczną uzyska przychód z tytułu wygranej w konkursie w sposób indywidualny, niewynikający ze świadczenia usług na rzecz innego podmiotu (np. stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej), wygrana podlegać będzie opodatkowaniu 10% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego.
Płatnikiem podatku PIT w tym przypadku (na gruncie prawa polskiego) jest organizator konkursu, który powinien obliczyć, pobrać i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego kwotę zryczałtowanego podatku od nagrody.

Ministerstwo Finansów zaznaczyło jednocześnie, że pojęcie „e-sport” nie zostało jak dotąd zdefiniowane na gruncie polskich przepisów prawnych. W przepisach polskiego prawa podatkowego nie istnieje również definicja konkursu ani turnieju. Dlatego nie jest możliwe jednoznaczne określenie, czy turniej cybersportowy ma charakter konkursu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT, czy też turnieju sportowego.

Podatek dochodowy od osób prawnych - CIT

REKLAMA

Ministerstwo Finansów uważa, że zgodnie z ustawą o CIT z racji braku szczególnego sposobu opodatkowania przychodów z e-sportu, czy też z tytułu wygranych w e-turniejach, zastosowanie powinny znaleźć ogólne zasady opodatkowania wyrażone w ustawie o CIT.

Ustawa o CIT zawiera szczególne rozwiązania dotyczące działalności sportowej. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT dochody podatników, z wyłączeniem podatników wymienionych w art. 17 ust. 1c tej ustawy, których celem statutowym jest działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu, są wolne od podatku w części przeznaczonej na te cele. Zwolnienie to jednak nie ma zastosowania w przypadku spółek.

Dodatkowo, zgodnie z art. 17 MK OECD (2014), wygrane uzyskane w turniejach organizowanych na terytorium Polski mogą być opodatkowane w Polsce niezależnie od rezydencji podatkowej wygrywających. Ponadto Polska posiada również prawo opodatkowania dochodów (przychodów) swoich rezydentów podatkowych uzyskiwanych w turniejach organizowanych poza terytorium Polski. Jednakże w takim przypadku Polska, jako kraj rezydencji podatkowej podatnika, jest zobowiązana wyeliminować ewentualne podwójne opodatkowanie tych dochodów (przychodów) poprzez zastosowanie właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania. Sposób realizacji ww. praw oraz zobowiązań określają przepisy polskich ustaw podatkowych.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że nie wszystkie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, odzwierciedlają aktualną treść MK OECD. Wskazane jest zatem, aby w każdym przypadku podatnik dokonał analizy odpowiednich przepisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zdaniem resortu finansów, z uwagi na różnorodność i specyfikę gier komputerowych wydaje się, że turniej e-sportowy, w zależności od jego indywidualnych cech i czynników organizacyjnych, może mieć charakter albo konkursu albo zawodów sportowych, jednak rozstrzygnięcie tego zagadnienia pozostaje poza właściwością Ministerstwa Finansów.

VAT

Ministerstwo Finansów wskazuje, że przepisy ustawy o VAT zawierają regulacje dotyczące zwolnienia od tego podatku dla niektórych rodzajów aktywności fizycznej. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT (implementującym art. 132 ust. 1 lit. m dyrektywy VAT) zwolnione od podatku są usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że:

  1. są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,
  2. świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,
  3. są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym

- z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.

Interpretując powyższą regulację należy mieć na względzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-90/16 The English Bridge Union (dotyczący gry w brydża porównawczego), w którym TSUE stwierdził, że wymienione w dyrektywie VAT pojęcie „sport” ogranicza się jedynie do aktywności, które cechują się niepozbawionym znaczenia elementem fizycznym i nie obejmuje wszystkich aktywności mogących w ten, bądź inny sposób, wiązać się z tym pojęciem. Oznacza to, że ze zwolnienia od podatku VAT mogą korzystać czynności związane ze sportem, w których element fizyczny – zgodnie ze zwykłym znaczeniem słowa „sport” – ma istotny charakter.

Nie będą objęte zwolnieniem od podatku VAT czynności przybierające formę współzawodnictwa opartego na aktywności intelektualnej, również w przypadku występowania elementu aktywności fizycznej, ale w niewielkim zakresie.

Mając powyższe na względzie  Ministerstwo Finansów stwierdziło, że e-sport – będący w istocie formą rywalizacji pomiędzy pojedynczymi zawodnikami lub drużynami w grach komputerowych, nie podlega zwolnieniu od podatku VAT.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT (m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług) wykonywane przez podatnika działającego dla tych czynności w takim właśnie charakterze, a więc wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą, zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Czynności wykonywane w ramach działalności e-sportowej przez drużynę lub przez zawodnika na rzecz drużyny (niesprecyzowane w zapytaniu) będą zatem opodatkowane podatkiem VAT w przypadku spełnienia warunków do uznania ich za pozostające w zakresie opodatkowania tym podatkiem.

Ministerstwo Finansów zastrzegło jednak, że powyższe wyjaśnienia mają jedynie charakter ogólny. Każdy przypadek należy badać indywidualnie a podatnik zainteresowany interpretacją przepisów prawa podatkowego w jego sprawie powinien zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: Ministerstwo Finansów (mf.gov.pl)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA