REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: obowiązkowe e-faktury. Wkrótce konsultacje

ksef
ksef
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu 2022 r. ruszają konsultacje społeczne, dotyczące wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur jako rozwiązania obowiązkowego od 2024 r. – poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów podczas czwartkowej konferencji prasowej.

KSeF. E-faktury w wersji obowiązkowej

"Od grudnia 2022 r. rozpoczynamy cykl spotkań roboczych z biznesem, aby skonsultować wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur w wersji obowiązkowej i żeby przedstawiciele biznesu uzyskali odpowiedzi na pytania, jakie się pojawią” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny.

Autopromocja

Dodał, że wkrótce zostanie opublikowany projekt nowelizacji ustawy o VAT, którego celem jest wprowadzenie KSeF w wersji obowiązkowej. Obecnie bowiem przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury w systemie KSeF na zasadach dobrowolnych.

Luka VAT

„W zakresie uszczelniania systemu podatkowego przez ostatnie lata nadrobiliśmy ogromny dystans do innych krajów Europy, co potwierdzają raporty Komisji Europejskiej, według których Polska jest krajem, w którym luka VAT spada najszybciej – z poziomu ok. 24 proc. w roku 2015 do ok. 10 proc. w 2020 r. Według szacunków MF w 2021 r. luka VAT wyniosła 4,3 proc. potencjalnych wpływów” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Dodała, że spadek luki VAT jest efektem wielu działań, takich jak m.in. wprowadzenie JPK, czyli jednolitego pliku kontrolnego, podzielonej płatności, systemu STIR czy białej listy podatników VAT. Stwierdziła także, że MF dalej pracuje nad różnymi rozwiązaniami, które służą uszczelnieniu systemu i jednym z efektów jest Krajowy System e-Faktur, który wszedł w życie w 2022 r. na zasadzie dobrowolności.

KSeF od 2024

Faktura elektroniczna będzie obowiązkowa od 2024 r. Dzisiaj proponujemy założenia do tego obowiązkowego systemu e-faktur. Docelowo KSeF będzie jednym z najbardziej zaawansowanych systemów w Europie” – powiedziała Rzeczkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy e-faktury staną się obowiązkowe w całej UE?

Jak wyjaśnił dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w MF Paweł Selera, obecnie system faktur elektronicznych działa we Włoszech, a Polska i Francja w 2022 r. uzyskały zgodę na uruchomienie systemu. Budowę podobnego rozwiązania zapowiadają też Niemcy a Komisja Europejska planuje, aby system faktur elektronicznych stał się rozwiązaniem ogólnounijnym.

Krajowy System e-Faktur działa w taki sposób, że faktura wystawiana przez przedsiębiorcę trafia do systemu, z którego z kolei pobierana jest przez odbiorcę faktury. Każda z faktur zyskuje indywidualny numer w systemie. Obowiązek wystawiania faktury w systemie będą mieli podatnicy VAT, którzy mają w Polsce siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Podmioty zagraniczne będą mogły dobrowolnie wystawiać faktury w systemie.

„Wśród korzyści płynących z systemu jest skrócony okres zwrotu VAT – z 60 do 40 dni, możliwość rozliczania faktur korygujących na bieżąco, brak konieczności wystawiania duplikatów faktur oraz brak konieczności archiwizowania faktur, bo będą one przechowywane w KSeF przez 10 lat” – powiedział Paweł Selera.

Przedstawiciele resortu podali, że system będzie w stanie obsłużyć 100 mln faktur dziennie i że jest przygotowany na przetwarzanie i archiwizowanie 3 mld faktur rocznie. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA