REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozlicz PIT do 2 maja 2023 r. i wygraj samochód, mieszkanie lub 100 tys. zł

Rozlicz PIT do 2 maja 2023 r. i wygraj samochód, mieszkanie lub 100 tys. zł
Rozlicz PIT do 2 maja 2023 r. i wygraj samochód, mieszkanie lub 100 tys. zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin złożenia deklaracji podatkowej dla większości Polaków upływa w 2023 roku 2 maja. Wielu podatnikó już się rozliczyło. Tych, którzy ze skarbówką nie rozliczą się w terminie, czekają konsekwencje, np. odsetki za zwłokę. Zamiast płacić kary lepiej skorzystać z ulg i odliczeń – w tym roku jest ich ponad 25. Do rozliczeń zachęcają też miasta, które walczą o podatników, oferując wiele zniżek oraz profitów i to nie byle jakich. W niektórych regionach można wygrać samochód, mieszkanie czy 100 000 tys. zł. 

Sezon PIT-owy 2022/2023 już się kończy. Wielu już się rozliczyło

9 mln PIT-ów, w tym aż 5 mln przez usługę rządową Twój e-PIT, to bilans tegorocznych rozliczeń, których do tej pory dokonali polscy podatnicy. Na konto każdego z nich trafiło średnio ponad 1 tys. zł z puli zwróconych w sumie 10 mld zł. Według szacunków Ministerstwa Finansów zwroty z podatku PIT w 2023 r. wyniosą ponad 17,5 mld zł wobec 10,5 mld zł w 2022 r. i skorzysta z nich nie mniej niż 15 mln podatników.

REKLAMA

Autopromocja

Który PIT dla kogo?

Największą grupę płatników (4 mln 603 tys.) stanowią osoby rozliczające się na druku PIT-37. Wypełniają go podatnicy osiągający przychody m.in. z pracy, emerytur, umów zlecenie i o dzieło. Mogą go wypełnić także Polacy rozliczający się z małżonkiem czy samotnie wychowujący dzieci. 

Mniejszą popularnością cieszy się PIT-28 (192 tys. deklaracji) dedykowany dla osób uzyskujących przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki opodatkowanej ryczałtem, wynajmujących mieszkanie lub inną nieruchomość zlokalizowaną w Polsce, jak i za granicą czy sprzedający własne produkty rolne lub zwierzęce przetworzone sposobem nieprzemysłowym. 

103 tys. podatników złożyło do tej pory PIT-36. To ludzie, którzy np. prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, uzyskują przychody z najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy lub innych podobnych umów czy osiągają przychody z zagranicy. 

PIT-38 wybrało dotychczas 92 tys. Polaków osiągających zyski z kapitałów pieniężnych uzyskanych np. z gry na giełdzie. Najmniej formularzy to oświadczenia PIT-OP (6 tys.), czyli oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP) i PIT-DZ (5 tys. deklaracji) – skierowany do rodzin, które w 2023 roku będą chciały skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie tzw. ulgi 4+. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Ulgi i odliczenia, z których możemy skorzystać w tym roku składając PIT oraz perspektywa uzyskania – szczególnie cennej w obecnych czasach gospodarczych – dodatkowej gotówki, tj. zwrotu podatku, z pewnością zachęcają Polaków do szybkich rozliczeń. Warto jednak wypełniać deklarację nie szybko, a dobrze, bo nie trudno tu o błędy. Te najczęściej popełniane w deklaracjach podatkowych osób aktywnych zawodowo to niewłaściwy adres, brak podpisu czy zły identyfikator podatkowy. Niejednokrotnie zdarzają się też błędy przy wysyłce deklaracji przez Internet np. niezgadzająca się kwota przychodu z ubiegłego roku niezbędna do autoryzacji danych zeznania podatkowego – mówi Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres. – Problemem jest też brak wiedzy o różnego rodzaju ulgach, z których można skorzystać, a nawet załącznikach wymaganych przez urząd. Ich brak może spowodować, że dana ulga nie zostanie naliczona. Dlatego warto sprawdzić wszystko kilka razy, bo jest z czego korzystać – dodaje ekspertka. 

Ponad 25 ulg i odliczeń w PIT. Wybierz coś dla siebie

Miniony rok przyniósł wiele zmian podatkowych. Obejmują one także zasady rozliczania rocznej deklaracji PIT w urzędzie skarbowym. Nowych możliwości zmniejszenia podatku nie brakuje i można z nich skorzystać po spełnieniu określonych przepisami wymogów. 

Największa grupa, tj. wypełniająca w tym roku deklarację PIT-37, może uwzględnić najpopularniejsze odliczenia, na przykład skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ulga nie jest uzależniona od dochodów rodziców, ale rośnie wraz z wielkością rodziny. W skali rocznej na pierwszą dwójkę dzieci wynosi ona po 1112,04 (czyli 2 224,08 zł), na trzecie dziecko - 2000,04 zł (w sumie 4224,12 zł), a na czwarte i każde kolejne po 2 700 zł (w sumie mając czwórkę dzieci, możemy odliczyć 6 924,12 zł). 

Z ulg mogą skorzystać też osoby, które ponoszą wydatki na leki czy sprzęt rehabilitacyjny (ulga na sprzęt rehabilitacyjny jest równa wysokości poniesionych kosztów). Co ważne, istnieje także możliwość odliczenia przez osobę niepełnosprawną wydatków na używanie samochodu (ulga w wysokości 2 280 zł). Od podatku można odpisać też inne wydatki, np. na Internet (max. 760 zł) i termomodernizację (do 53 000 zł).

Pojawiają się także inne przywileje podatkowe, takie jak ulga na powrót (dochód z pracy za granicą, można odliczyć max. 1 360,00 zł) czy ta przeznaczona dla pracujących seniorów oraz osób młodych do ukończenia 26 r.ż. (uldze podlegają przychody uzyskane od stycznia do grudnia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł). 

Można odliczyć też składki na związki zawodowe (ulga do 500 zł)

Skarbówka nagradza również osoby działające dobroczynnie. W tym roku mogą one odliczyć darowizny przeznaczone na kościół, organizacje pożytku publicznego oraz edukacji zawodowej. Ulga przysługuje również krwiodawcom. Podatnik może też uwzględnić w deklaracji od 100 do 200 proc. wartości darowizny na cele walki z COVID-19 oraz odliczyć wydatki na tablety i laptopy przekazane placówkom oświatowym. 

Samochód, mieszkanie i niezła gotówka od miasta, ale…

Do rozliczeń zachęcają też poszczególne regiony, które kuszą swoich mieszkańców profitami za złożenie deklaracji w danym mieście. W Gdyni można wygrać np. nagrody finansowe o wartości 10 000 zł każda, rowery miejskie, karnety na Open’er Festival oraz zestawy wakacyjne „I love Gdynia”. Do udziału w loterii zgłosiło się już ponad 5,6 tys. osób. 

Chętnych do ubiegania się o nagrody nie brakuje też w Kielcach. Do organizatorów trafiło dotychczas 1 030 zgłoszeń internetowych. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosowana zostanie nagroda główna - 10 000 zł oraz bony o wartości 2 000 zł. 

Do loterii w Łodzi tylko w pierwszym tygodniu jej trwania dołączyła rekordowa liczba ponad 4 tys. osób. Co tydzień rozlosowana będzie nagroda – 1 000 złotych, co miesiąc będzie można zdobyć 10 000 złotych, a w wielkim finale, który zaplanowano w połowie maja, główną wygraną będzie 100 000 złotych

Za rozliczenie w Warszawie można dostać samochód hybrydowy (Toyota Yaris) o wartości ponad 100 000 zł (ubezpieczenie i podatek pokrywa organizator) oraz inne przedmioty tj. rowery elektryczne czy smartwatche. W pobliskich Markach nagrodą główną jest samochód Toyota Aygo X, te dodatkowe to smartfony Samsung Galaxy A33 i grille gazowe. 

Rozliczając PIT we Wrocławiu, skorzystamy z 10 bezpłatnych wejść do miejskich atrakcji, m.in. ZOO, Hydropolis, Hali Stulecia czy Aquaparku. Warto jednak dodatkowo potwierdzić zameldowanie na pobyt stały w tym mieście, by uzyskać status Nasz Wrocław MAX. Otrzymujemy wtedy aż 19 bezpłatnych wejść, a także roczną kartę do ZOO w cenie jednorazowego wstępu czy roczny karnet VIP do Aquaparku za pół ceny. 

W loterii PIT-owej organizowanej przez Wasilków (woj. podlaskie) do wygrania jest wiele cennych nagród, wśród których znajduje się mieszkanie o pow. 47 mkw. Można zdobyć też telewizory, frytkownice, wyciskarkę oraz klimatyzator. Nagrodami kuszą również Katowice, Kraków, Lublin czy Pruszcz Gdański. 

Zachęty poszczególnych miast do rozliczenia podatkowego w danej aglomeracji są kuszące, jednak należy pamiętać, że zgodnie z przepisami do prawidłowego rozliczenia PIT należy przyjąć adres zamieszkania, pod jakim mieszkamy w dniu składania deklaracji. Oznacza to, że deklarację PIT składamy do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania, w dniu, w którym składane jest zeznanie podatkowe – zaznacza Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres. – Dlatego, jeśli kusi nas perspektywa wygrania mieszkania czy samochodu w miejscowości, z którą nie mamy nic wspólnego, to radziłabym zastanowić się dwa razy przed złożeniem deklaracji niezgodnej z prawdą. Podobnie jak w przypadku popełnionych w deklaracji błędów lub niezłożenia formularza PIT w wymaganym czasie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik, który nie zrobił tego w terminie i nie płaci podatku należnego fiskusowi, a na dodatek sąd uzna go za przestępcę skarbowego, to taka osoba podlega karze grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie – dodaje Magda Dąbrowska. 

Źródło: Grupa Kapitałowa Progres

Polecamy: „PIT-y i ulgi podatkowe 2022”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA