REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozlicz PIT do 2 maja 2023 r. i wygraj samochód, mieszkanie lub 100 tys. zł

Rozlicz PIT do 2 maja 2023 r. i wygraj samochód, mieszkanie lub 100 tys. zł
Rozlicz PIT do 2 maja 2023 r. i wygraj samochód, mieszkanie lub 100 tys. zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin złożenia deklaracji podatkowej dla większości Polaków upływa w 2023 roku 2 maja. Wielu podatnikó już się rozliczyło. Tych, którzy ze skarbówką nie rozliczą się w terminie, czekają konsekwencje, np. odsetki za zwłokę. Zamiast płacić kary lepiej skorzystać z ulg i odliczeń – w tym roku jest ich ponad 25. Do rozliczeń zachęcają też miasta, które walczą o podatników, oferując wiele zniżek oraz profitów i to nie byle jakich. W niektórych regionach można wygrać samochód, mieszkanie czy 100 000 tys. zł. 

Sezon PIT-owy 2022/2023 już się kończy. Wielu już się rozliczyło

9 mln PIT-ów, w tym aż 5 mln przez usługę rządową Twój e-PIT, to bilans tegorocznych rozliczeń, których do tej pory dokonali polscy podatnicy. Na konto każdego z nich trafiło średnio ponad 1 tys. zł z puli zwróconych w sumie 10 mld zł. Według szacunków Ministerstwa Finansów zwroty z podatku PIT w 2023 r. wyniosą ponad 17,5 mld zł wobec 10,5 mld zł w 2022 r. i skorzysta z nich nie mniej niż 15 mln podatników.

Autopromocja

Który PIT dla kogo?

Największą grupę płatników (4 mln 603 tys.) stanowią osoby rozliczające się na druku PIT-37. Wypełniają go podatnicy osiągający przychody m.in. z pracy, emerytur, umów zlecenie i o dzieło. Mogą go wypełnić także Polacy rozliczający się z małżonkiem czy samotnie wychowujący dzieci. 

Mniejszą popularnością cieszy się PIT-28 (192 tys. deklaracji) dedykowany dla osób uzyskujących przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki opodatkowanej ryczałtem, wynajmujących mieszkanie lub inną nieruchomość zlokalizowaną w Polsce, jak i za granicą czy sprzedający własne produkty rolne lub zwierzęce przetworzone sposobem nieprzemysłowym. 

103 tys. podatników złożyło do tej pory PIT-36. To ludzie, którzy np. prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, uzyskują przychody z najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy lub innych podobnych umów czy osiągają przychody z zagranicy. 

PIT-38 wybrało dotychczas 92 tys. Polaków osiągających zyski z kapitałów pieniężnych uzyskanych np. z gry na giełdzie. Najmniej formularzy to oświadczenia PIT-OP (6 tys.), czyli oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP) i PIT-DZ (5 tys. deklaracji) – skierowany do rodzin, które w 2023 roku będą chciały skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie tzw. ulgi 4+. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Ulgi i odliczenia, z których możemy skorzystać w tym roku składając PIT oraz perspektywa uzyskania – szczególnie cennej w obecnych czasach gospodarczych – dodatkowej gotówki, tj. zwrotu podatku, z pewnością zachęcają Polaków do szybkich rozliczeń. Warto jednak wypełniać deklarację nie szybko, a dobrze, bo nie trudno tu o błędy. Te najczęściej popełniane w deklaracjach podatkowych osób aktywnych zawodowo to niewłaściwy adres, brak podpisu czy zły identyfikator podatkowy. Niejednokrotnie zdarzają się też błędy przy wysyłce deklaracji przez Internet np. niezgadzająca się kwota przychodu z ubiegłego roku niezbędna do autoryzacji danych zeznania podatkowego – mówi Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres. – Problemem jest też brak wiedzy o różnego rodzaju ulgach, z których można skorzystać, a nawet załącznikach wymaganych przez urząd. Ich brak może spowodować, że dana ulga nie zostanie naliczona. Dlatego warto sprawdzić wszystko kilka razy, bo jest z czego korzystać – dodaje ekspertka. 

Ponad 25 ulg i odliczeń w PIT. Wybierz coś dla siebie

Miniony rok przyniósł wiele zmian podatkowych. Obejmują one także zasady rozliczania rocznej deklaracji PIT w urzędzie skarbowym. Nowych możliwości zmniejszenia podatku nie brakuje i można z nich skorzystać po spełnieniu określonych przepisami wymogów. 

Największa grupa, tj. wypełniająca w tym roku deklarację PIT-37, może uwzględnić najpopularniejsze odliczenia, na przykład skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ulga nie jest uzależniona od dochodów rodziców, ale rośnie wraz z wielkością rodziny. W skali rocznej na pierwszą dwójkę dzieci wynosi ona po 1112,04 (czyli 2 224,08 zł), na trzecie dziecko - 2000,04 zł (w sumie 4224,12 zł), a na czwarte i każde kolejne po 2 700 zł (w sumie mając czwórkę dzieci, możemy odliczyć 6 924,12 zł). 

Z ulg mogą skorzystać też osoby, które ponoszą wydatki na leki czy sprzęt rehabilitacyjny (ulga na sprzęt rehabilitacyjny jest równa wysokości poniesionych kosztów). Co ważne, istnieje także możliwość odliczenia przez osobę niepełnosprawną wydatków na używanie samochodu (ulga w wysokości 2 280 zł). Od podatku można odpisać też inne wydatki, np. na Internet (max. 760 zł) i termomodernizację (do 53 000 zł).

Pojawiają się także inne przywileje podatkowe, takie jak ulga na powrót (dochód z pracy za granicą, można odliczyć max. 1 360,00 zł) czy ta przeznaczona dla pracujących seniorów oraz osób młodych do ukończenia 26 r.ż. (uldze podlegają przychody uzyskane od stycznia do grudnia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł). 

Można odliczyć też składki na związki zawodowe (ulga do 500 zł)

Skarbówka nagradza również osoby działające dobroczynnie. W tym roku mogą one odliczyć darowizny przeznaczone na kościół, organizacje pożytku publicznego oraz edukacji zawodowej. Ulga przysługuje również krwiodawcom. Podatnik może też uwzględnić w deklaracji od 100 do 200 proc. wartości darowizny na cele walki z COVID-19 oraz odliczyć wydatki na tablety i laptopy przekazane placówkom oświatowym. 

Samochód, mieszkanie i niezła gotówka od miasta, ale…

Do rozliczeń zachęcają też poszczególne regiony, które kuszą swoich mieszkańców profitami za złożenie deklaracji w danym mieście. W Gdyni można wygrać np. nagrody finansowe o wartości 10 000 zł każda, rowery miejskie, karnety na Open’er Festival oraz zestawy wakacyjne „I love Gdynia”. Do udziału w loterii zgłosiło się już ponad 5,6 tys. osób. 

Chętnych do ubiegania się o nagrody nie brakuje też w Kielcach. Do organizatorów trafiło dotychczas 1 030 zgłoszeń internetowych. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosowana zostanie nagroda główna - 10 000 zł oraz bony o wartości 2 000 zł. 

Do loterii w Łodzi tylko w pierwszym tygodniu jej trwania dołączyła rekordowa liczba ponad 4 tys. osób. Co tydzień rozlosowana będzie nagroda – 1 000 złotych, co miesiąc będzie można zdobyć 10 000 złotych, a w wielkim finale, który zaplanowano w połowie maja, główną wygraną będzie 100 000 złotych

Za rozliczenie w Warszawie można dostać samochód hybrydowy (Toyota Yaris) o wartości ponad 100 000 zł (ubezpieczenie i podatek pokrywa organizator) oraz inne przedmioty tj. rowery elektryczne czy smartwatche. W pobliskich Markach nagrodą główną jest samochód Toyota Aygo X, te dodatkowe to smartfony Samsung Galaxy A33 i grille gazowe. 

Rozliczając PIT we Wrocławiu, skorzystamy z 10 bezpłatnych wejść do miejskich atrakcji, m.in. ZOO, Hydropolis, Hali Stulecia czy Aquaparku. Warto jednak dodatkowo potwierdzić zameldowanie na pobyt stały w tym mieście, by uzyskać status Nasz Wrocław MAX. Otrzymujemy wtedy aż 19 bezpłatnych wejść, a także roczną kartę do ZOO w cenie jednorazowego wstępu czy roczny karnet VIP do Aquaparku za pół ceny. 

W loterii PIT-owej organizowanej przez Wasilków (woj. podlaskie) do wygrania jest wiele cennych nagród, wśród których znajduje się mieszkanie o pow. 47 mkw. Można zdobyć też telewizory, frytkownice, wyciskarkę oraz klimatyzator. Nagrodami kuszą również Katowice, Kraków, Lublin czy Pruszcz Gdański. 

Zachęty poszczególnych miast do rozliczenia podatkowego w danej aglomeracji są kuszące, jednak należy pamiętać, że zgodnie z przepisami do prawidłowego rozliczenia PIT należy przyjąć adres zamieszkania, pod jakim mieszkamy w dniu składania deklaracji. Oznacza to, że deklarację PIT składamy do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania, w dniu, w którym składane jest zeznanie podatkowe – zaznacza Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres. – Dlatego, jeśli kusi nas perspektywa wygrania mieszkania czy samochodu w miejscowości, z którą nie mamy nic wspólnego, to radziłabym zastanowić się dwa razy przed złożeniem deklaracji niezgodnej z prawdą. Podobnie jak w przypadku popełnionych w deklaracji błędów lub niezłożenia formularza PIT w wymaganym czasie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik, który nie zrobił tego w terminie i nie płaci podatku należnego fiskusowi, a na dodatek sąd uzna go za przestępcę skarbowego, to taka osoba podlega karze grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie – dodaje Magda Dąbrowska. 

Źródło: Grupa Kapitałowa Progres

Polecamy: „PIT-y i ulgi podatkowe 2022”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA