Wzrost płac (ponad 12% r/r) niższy niż inflacja
REKLAMA
REKLAMA
GUS: Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu 2023 r. o 12,6% wyższe niż w marcu 2022 r.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 r. wyniosło 7.508,34 zł, co oznacza wzrost o 12,6 proc. rdr (rok do roku - czyli w porównaniu do marca 2022 r.) - podał Główny Urząd Statystyczny 21 kwietnia 2023 r.. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 0,5 proc.
REKLAMA
Konfederacja Lewiatan: płace rosną wolniej niż inflacja; sytuacja ta utrzyma się co najmniej pół roku
Jak zauważył ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, zatrudnienie w ujęciu miesięcznym ponownie znalazło się na minusie, ale w ciągu rok nadal rośnie. "Te mieszane sygnały świadczą o tym, że na rynku pracy czeka nas prawdopodobnie stagnacja" – ocenił.
"W wynagrodzeniach również powtórka z rozrywki. Płace rosną w tempie powyżej 12 proc., ale nadal wolniej niż inflacja. Ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez co najmniej pół roku" – stwierdził Zielonka.
"Przeciętne wynagrodzenie ponownie przebiło poziom 7500 tys. zł brutto. W skali miesiąca mówimy o wzroście ponad 6 proc. W skali roku mamy dwucyfrowy wynik – 12,1 proc. Realnie jednak zostaje Polkom i Polakom w kieszeniach coraz mniej pieniędzy" – dodał.
Zielonka zwrócił uwagę, że wysokie tempo wzrostu zarobków jest w branżach transportu i gospodarki magazynowej, które od kilku miesięcy zmagają się z brakiem rąk do pracy, a co za tym idzie ze zwiększoną presją płacową.
Ekspert wskazał, iż w zatrudnieniu jedynie dwie branże – zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność naukowa – w stosunku do lutego nie odnotowały spadku. Jego zdaniem, sektor zakwaterowania i gastronomii zdaje się odrabiać covidowe straty i późniejsze braki rąk do pracy, ponieważ w skali roku odnotował wynik znacznie powyżej średniej na poziomie 7,1 proc. "Niewykluczone jest też, że to początek przygotowań do sezonu letniego" – przekazał ekspert. (PAP)
ra/ drag/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat