| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

W 2004 r. składka na ubezpieczenie emerytalne wynosiła 19,52 proc., na ubezpieczenie rentowe – 13 proc., na chorobowe – 2,45 proc. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe płacona jest przez pracownika i pracodawcę po połowie. W konsekwencji każdy (płatnik-pracodawca i podatnik-pracownik) płaci ze swoich środków po 9,76 proc. wynagrodzenia pracownika, które jest podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Po połowie płacone są również składki na ubezpieczenie rentowe, czyli po 6,5 proc. Z kolei składkę na ubezpieczenie chorobowe płaci pracownik, zaś składkę na ubezpieczenie wypadkowe wyłącznie pracodawca.
Zasady różnicowania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U. nr 200, poz. 1692) w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych.
Pracodawca jako płatnik dokonuje potrąceń z wynagrodzenia na składki na ubezpieczenia społeczne. Dokonując rocznego obliczenia podatku pracodawca uwzględnia także koszty uzyskania przychodów, które zostały określone przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli roczne kwoty uzyskania przychodów są niższe niż wydatki poniesione na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, wówczas koszty te w rocznym rozliczeniu podatku mogą zostać uwzględnione w wysokości wydatków faktycznie poniesionych. Wydatki te muszą być właściwie udokumentowane, aby mogły zostać uwzględnione. Takimi dokumentami są wyłącznie imienne bilety okresowe wystawione na podatnika, co automatycznie wyklucza wszelkie bilety jednorazowe bądź na okaziciela.
6 kroków
Jak wypełnić PIT-40
Wpisz podstawowe informacje
Płatnik (pracodawca) najpierw wypełnia pierwszą stronę PIT-40, gdzie podaje podstawowe informacje jak swój NIP. Wpisuje też (w poz. 4) rok podatkowy, za który dokonuje rocznego obliczenia podatku oraz urząd skarbowy, do którego adresowany jest formularz, a także dane identyfikacyjne swoje i podatnika.
Ustal koszty uzyskania przychodów
Następnie płatnik zaznacza właściwy kwadrat w rubryce dotyczącej kosztów uzyskania przychodów wskazując, czy np. zostały one uwzględnione na podstawie wydatków faktycznie poniesionych udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »