| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Jeżeli więc podatnik zmieni zdanie i będzie chciał rozliczać się sam, nie musi sporządzać jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Pracownik – w takim przypadku – dokonuje rozliczenia podatku na podstawie otrzymanego już od płatnika rozliczenia zawartego na formularzu PIT-40.
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że rozliczenie podatnika przez płatnika nie oznacza, że nie może on być skontrolowany przez organy podatkowe. Urząd skarbowy w pierwszej kolejności może dokonać kontroli złożonego zeznania podatkowego i w wyniku tej kontroli może wydać decyzję określającą inną wysokość należnego podatku niż wynikająca z zeznania PIT-40.
Prawo do samodzielności
Podatnik może zmienić zdanie i sam rozliczyć swój podatek nawet wtedy, gdy płatnik już za niego sporządził rozliczenie PIT-40.
Co do zasady jednak podatek ustalony przez płatnika w sporządzonym przez niego za podatnika zeznaniu jest podatkiem należnym, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda inną decyzję w tej sprawie.
O czym musi pamiętać płatnik sporządzając zeznanie PIT-40
Płatnik powinien sporządzić rozliczenie podatkowe według określonych w ustawie zasad i pamiętać o:
• uwzględnieniu całej sumy wypłaconych w ciągu roku podatkowego wynagrodzeń i innych świadczeń, które stanowią przychód podatnika,
• odliczeniu od dochodu potrąconych w ciągu roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe,
• uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu podatnika, na jego wniosek, kosztów uzyskania przychodów w wysokości faktycznie poniesionych wydatków na dojazd do pracy udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi,
• pomniejszeniu podatku o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne,
• porównaniu kwoty podatku należnego z kwotą wypłaconych w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy po to, by ustalić, czy powstała konieczność dopłaty do należnego podatku, czy też powstała nadpłata.
Przykład wypełnionego PIT-40
Pan Marek Michalik w 2004 r. zatrudniony był w firmie handlowej AS-MARKET. Pracuje tam nadal. Ponieważ nie korzysta z żadnych odliczeń oraz nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem, złożył swojemu pracodawcy 6 stycznia 2005 r. PIT-12 z prośbą o dokonanie rocznego obliczenia podatku. Pracodawca pana Marka obowiązany jest zatem do wypełnienia PIT-40 i przekazania go panu Markowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu do końca lutego br. W PIT-40 pracodawca uwzględni wynagrodzenie za pracę, jakie wypłacił pracownikowi (w tym też wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i nagrodę kwartalną), uwzględni także kwotę, jaką wypłacił panu Markowi w ramach umowy zlecenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »