| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Również organy rentowe są obowiązane, jako płatnicy, pobierać zaliczki miesięczne, m.in. od wypłacanych emerytur i rent, zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Zaliczki ustala się tak, jak w przypadku płatników będących zakładami pracy, tj. miesięcznie. Zaliczka pobierana przez organy rentowe od zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłacanych bezpośrednio przez organ rentowy wynosi 19 proc. kwoty zasiłków.
Płatnicy (m.in. zakłady pracy, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną, organy rentowe) przekazują zaliczki w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika. Jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, wówczas właściwość urzędu skarbowego ustala się według jego siedziby, a gdy nie posiada siedziby, to według miejsca prowadzenia przez niego działalności. W tym samym terminie płatnik ma obowiązek przesłać do właściwego urzędu deklarację PIT-4. Zasada ta odnosi się również do innych płatników, czyli m.in. do organów rentowych, a także spółdzielni produkcyjnych. Jeżeli zaś obowiązek poboru zaliczek przez płatników ustał w ciągu roku podatkowego, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację PIT-11 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Płatnik, dokonując rocznego obliczenia podatku dochodowego, uwzględnia stawki i wysokość dochodów wynikających ze skali podatkowej. Podatek dochodowy pobiera się bowiem od podstawy opodatkowania według skali podatkowej. Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym stanowi dochód, tj. przychód z tytułu wypłaconych pracownikowi świadczeń pomniejszony o koszty uzyskania przychodu oraz o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne.
Jeżeli podstawa opodatkowania w 2004 r. wyniosła do 37 024 zł, podatek wynosi 19 proc. podstawy opodatkowania minus 530,08 zł. W przypadku gdy podstawa opodatkowania znajduje się w przedziale od 37 024 zł do 74 048 zł – podatek wyniesie 6504,48 zł plus 30 proc. nadwyżki ponad 37 024 zł. Natomiast wtedy, gdy dochód stanowiący podstawę opodatkowania przekroczy kwotę 74 048 zł, podatek wyniesie 17 611,68 zł plus 40 proc. nadwyżki ponad 74 048 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »