| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowym potrzebny certyfikat

Księgowym potrzebny certyfikat

W Polsce księgowi powinni podlegać standardom edukacji i wymogowi dokształcania. Warto wprowadzić system certyfikatów nieuregulowanych przepisami prawa. Może to zwiększyć zaufanie do tworzonych przez księgowych sprawozdań.

- Uważam przede wszystkim, że księgowi powinni mieć obowiązek ustawicznego kształcenia się tak, jak jest w krajach na całym świecie. Jestem również za tym, aby wprowadzić wystandaryzowane certyfikaty, które określałyby podobny poziom wiedzy - podkreśla ekspert.

Obecnie trudno mówić o porównywalności uzyskanej wiedzy chociażby w sytuacji ukończenia studiów podyplomowych.

W Wielkiej Brytanii księgowi mogą zdawać np. egzamin Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), który ma swoją markę. Już teraz do ACCA przystępują polscy księgowi. Jednak ta możliwość jest ograniczona ze względu na wysokie koszty (opłata: rejestracyjna ok. 380 zł, wnoszona co roku, egzaminacyjna 270-380 zł) i barierę językową. Z tego względu według Anny Sirockiej dużym zainteresowaniem cieszyłoby się podobne, tańsze rozwiązanie, które można by wdrożyć w Polsce. Przyjęcie takiego standardu kształcenia zwiększyłoby dostępność takiej możliwości dla większej liczby osób.

Konieczność wprowadzenia systemu edukacji i permanentnego szkolenia widzi również prof. Zbigniew Luty, przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Uważa on, że w Polsce są instytucje, które przygotowują do zawodu księgowego, chociażby uczelnie wyższe, które kształcą w zawodzie księgowego na specjalności rachunkowość, podmioty współpracujące w organizacji studiów podyplomowych, a także organizacje, jak SKwP.

Dodaje, że obecnie brak jest organizacji, która miałaby uprawnienia do certyfikowania zawodu księgowego (poza Ministerstwem Finansów, które wydaje certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Stąd konieczność podjęcia dyskusji o rozwiązaniach legislacyjnych, które w tym obszarze są niezbędne.

- Zawód księgowego powinien być certyfikowany, a całe przedsięwzięcie musi być pilotowane przez określoną organizację. Nie może się tym jednak zajmować MF, ale przykładowo Stowarzyszenie Księgowych w Polsce lub powołany w przez ustawę samorząd - uważa Zbigniew Luty.

Jego zdaniem, ze względu na różnice kulturowe nie ma możliwości wprowadzenia rozwiązań podobnych do tych, które funkcjonują w Anglii. W ustawie o rachunkowości powinien więc znaleźć się przepis mówiący o tym, że osoba, która podpisuje sprawozdanie finansowe, ma odpowiednie kwalifikacje, czyli np. tytuł dyplomowanego księgowego. W konkluzji stwierdza, że należy opracować system kształcenia, który będzie określał ścieżkę edukacji począwszy od ukończenia szkoły wyższej poprzez pośrednie szczeble do biegłych rewidentów i dyplomowanych księgowych.

Jeżeli domagamy się coraz większej kontroli danych, musimy domagać się również odpowiednich kadr przygotowujących takie informacje.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

System edukacji księgowych

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK