REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej powiedział kilka tygodni temu, że umowa koalicyjna polega na tym, że ktoś musi odpuścić. W świetle faktów znanych dziś, wygląda na to, że obie strony koalicji odpuściły sobie wzajemnie - przynajmniej jeśli chodzi o podatki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

Marek Bytof, doradca podatkowy w kancelarii Taxways

MAREK BYTOF

doradca podatkowy w kancelarii Taxways

Polskie Stronnictwo Ludowe konsekwentnie odmawia racji bytu podatkowi liniowemu. Według polityków tej partii jest to podatek, który daje wielkie korzyści finansowe ludziom bogatym. Tym, którzy zarabiają mało, podatek liniowy nie daje nic. Na pierwszy rzut oka trudno polemizować z takim argumentem - po prostu jest prawdziwy. Ma też jeszcze jedną zaletę, niesłychanie ważną w świecie polityki - jest prosty, a przez to łatwo przyswajalny w medialnym przekazie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chwila refleksji prowadzi jednak do wniosku, że argument ów ma charakter czysto historyczny. Dotyczy rzeczywistości społecznej i ekonomicznej istniejącej przed kilkoma laty. Wtedy to 2 miliony Polaków przebywało jeszcze w rodzinnych stronach, a nie np. w Anglii. Wtedy też kolejnych kilka milionów fachowców podjęło ryzyko pozostania w ojczyźnie.

Teraz jedni i drudzy mają ten sam problem. Ci pierwsi, bo ich zarobki zwykle lokują się w okolicach trzeciego przedziału polskiej skali podatkowej. Ci drudzy, bo na skutek deficytu siły roboczej ich zarobki też rosną i niebezpiecznie zbliżają się do drugiego przedziału skali. Powstała całkiem spora grupa zwykłych ludzi, którzy na podatku liniowym mogliby sporo zyskać. Niestety, nic z tego. Polskie Stronnictwo Ludowe nie dostrzega zachodzących zmian. Jarosław Kalinowski uznał nawet, że propozycja rządu PiS (PIT na poziomie 18 i 32 proc.), to w istocie rzeczy także podatek liniowy. Platforma Obywatelska postanowiła odstąpić od pierwotnego planu. Zresztą z wypowiedzi J. Kalinowskiego i Z. Chlebowskiego wynika, że wszystkiemu winien jest prezydent Kaczyński. Ten bowiem ogłosił, że zawetuje projekt ustawy o podatku liniowym. Tak czy owak na tę chwilę zwykli ludzie wracający z Anglii muszą zadowolić się obietnicą abolicji podatkowej. W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że jest możliwość zniesienia podatku Belki, czyli podatku od odsetek i zysków kapitałowych. Tym razem to PSL uczyniło ustępstwo na rzecz PO. Marek Sawicki z PSL powątpiewał w możliwość zniesienia belkowego. Asekuracyjnie mówił, że stanowisko partii nie jest w tej kwestii ostatecznie ustalone. Klarowne stanowisko zajął za to lider stronnictwa Waldemar Pawlak. W jednym z listopadowych wywiadów powiedział, że podatek Belki należy znieść jeszcze w tym roku. Budżet na tym nie ucierpi, bo państwo zyskuje z tytułu belkowego raptem nieco ponad 1mld rocznie - dodali zgodnie inni politycy PSL i PO. Być może faktycznie to niewiele, tyle że podatkowy program PSL-u wydaje się mało spójny.

Jeśli podatek liniowy jest szkodliwy, bo daje bogatym, to kto zyska na zniesieniu podatku od kapitału? Zdaje się, że osoby posiadające kapitał. Przeważnie są to osoby bogate. Dla nich głównym, o ile nie jedynym, źródłem przychodu, jest właśnie kapitał. Progresja, podatek liniowy to nie ich problem. Jest to problem tych, którzy dochody czerpią z wszelkich form pracy najemnej. Zyski kapitałowe już teraz można bezpodatkowo w całości zrealizować za granicą (stąd niewielki ślad w polskim budżecie). Niemniej, pewną przeszkodą jest bezpodatkowe sprowadzenie kapitału z powrotem do Polski dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb osób fizycznych. Pomysł koalicjantów znosi tę przeszkodę. Czy na pewno o to chodzi w całej tej reformie?

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA