| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Standard XML dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych

Standard XML dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych

Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać ujednolicona forma elektroniczna w postaci plików o formacie strukturalnym (standard XML) ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, w której przedsiębiorcy będą obowiązani przekazywać dane na żądanie organu podatkowego - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw.

Nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać dla dużych firm od 1 stycznia 2016 r. Jak zapowiada resort finansów, w celu lepszego przygotowania do wprowadzanej zmiany małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dodatkowo proponuje się dla tych przedsiębiorców wprowadzenie fakultatywności przekazywania danych w postaci plików o formacie strukturalnym w okresie 2 lat (od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r.). Oznacza to, że od 2018 r. każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do przekazywania danych w postaci plików o formacie strukturalnym.

Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku

Każdy podmiot prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów informatycznych będzie zobowiązany do przekazywania danych w postaci plików o formacie strukturalnym.

Najważniejszą korzyścią wynikającą ze zmiany ma być dostęp do danych w formacie łatwym do analizy, ułatwienie dla wewnętrznych i zewnętrznych audytorów, brak wydruków papierowych, szybsza kontrola, znaczny stopień automatyzacji. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, zmniejszy to też koszty funkcjonowania administracji podatkowej, doprowadzi również do poprawy relacji między administracją i jej klientami.

Program wdrożenia proponowanych zmian kosztować ma około 55 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie stosownych aplikacji dla organów podatkowych i szkolenia urzędników.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK