| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dziś upływa termin rocznej korekty podatku

Dziś upływa termin rocznej korekty podatku

Dziś jest ostatni dzień na złożenie rocznej korekty VAT. Obowiązek ten dotyczy podatników rozliczających się tzw. proporcją, czyli dokonujących zakupów związanych z działalnością dającą, jak i niedającą prawa do odliczenia.

- Podatnicy, u których proporcja nie przekracza 2 proc., mogą moim zdaniem dokonać częściowego odliczenia VAT opierając się na przepisach unijnych - twierdzi Paweł Fałkowski.

W ocenie Eweliny Stamblewskiej w praktyce największe trudności związane są jednak z kalkulacją wartości proporcji. Wątpliwości dotyczą tego, jakie czynności należy uwzględnić w liczniku i mianowniku proporcji. Przykładowo, w proporcji nie uwzględnia się obrotu uzyskanego ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak też importu usług, wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu towarów, czynności poza VAT (np. dywidendy).

- Również transakcje dotyczące nieruchomości lub usług pośrednictwa finansowego pozostają bez wpływu na wartość proporcji w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie - mówi Ewelina Stamblewska.

Jak podkreślają eksperci, podatnicy, którzy uchybią terminowi dokonania rocznej korekty lub dokonają jej w niewłaściwej wysokości, będą musieli złożyć korektę deklaracji VAT-7 za styczeń i wykazać korektę roczną we właściwej wysokości.

Może też zdarzyć się, że po złożeniu deklaracji za styczeń 2008 r. podatnik będzie musiał skorygować deklarację VAT za dany miesiąc 2007 roku (np. zmieniając kwotę VAT naliczonego lub kwotę VAT należnego). Wówczas warto pamiętać, że taka zmiana może mieć wpływ na wartość korekty rocznej dokonywanej w rozliczeniu za styczeń 2008 r. Może się okazać, że konieczna będzie korekta deklaracji za styczeń 2008 r.

 

Ważne!

Gdy proporcja przekroczy 98 proc., podatnik ma prawo do odliczenia całego VAT naliczonego podlegającego korekcie. Natomiast jeśli proporcja nie przekracza 2 proc., prawo do odliczenia VAT nie przysługuje

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »