reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Klauzula UE w sprawie zwalczania nadużyć podatkowych

Klauzula UE w sprawie zwalczania nadużyć podatkowych

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili nowe regulacje w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych. Przyjęta przez nich klauzula w sprawie zwalczania nadużyć ma zapobiec uchylaniu się od opodatkowania oraz tzw. agresywnemu planowaniu podatkowemu. Kraje członkowskie mają czas do końca 2015 roku na wdrożenie tych przepisów do prawa krajowego.

Firmy nadużywały zapisów dyrektywy o opodatkowaniu spółek dominujących i zależnych, która ma gwarantować, że ponadnarodowe przedsiębiorstwa nie będą podwójnie opodatkowane w różnych krajach Unii.

Przepisy wymagają od państw członkowskich, by wyłączyły z opodatkowania dywidendy i inne formy podziału zysku przekazane do spółek matek przez spółki zależne z innych państw członkowskich. Jednak te zasady prowadziły do nadużyć ze strony niektórych przedsiębiorstw, które w konsekwencji nie płaciły należnych podatków.

Ministerstwo Finansów zacznie szacować lukę w VAT

Zmiany mają m.in. uniemożliwić ucieczkę przed płaceniem podatków poprzez wykorzystywanie różnic w przepisach między państwami Unii, dotyczących definiowania tego, co jest pożyczką dla firmy, a co nabywaniem w niej udziałów.

Państwa członkowskie przyjęły wspólną minimalną klauzulę zapobiegającą nadużyciom (ang. GAAR – general anti-abuse rule). Ma ona pozwolić na większą spójność w stosowaniu przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania w poszczególnych państwach członkowskich. Klauzula ma też wyeliminować przyznawanie przywilejów wynikających z dyrektywy, jeśli firma stosuje rozwiązania, które mają na celu jedynie uzyskanie korzyści podatkowych, a nie odzwierciedlają realiów gospodarczych.

Kraje członkowskie mają czas do końca roku na wdrożenie tych przepisów do prawa krajowego. Mogą jednak stosować reguły surowsze niż przewidziane w klauzuli. Niektóre państwa unijne mają - w zależności od specyfiki systemu podatkowego - przepisy do walki z uchylaniem się od opodatkowania. Są one jednak stosowane w różny sposób.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

W Polsce trwają już prace nad klauzulą dotyczącą unikania opodatkowania. Znajduje się ona w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej. Resort finansów podkreśla, że klauzula ma pełnić rolę prewencyjną, aby unikanie opodatkowania groziło utratą korzyści podatkowej uzyskanej w wyniku sztucznych konstrukcji prawnych.

Aby zastosować klauzulę, organ podatkowy będzie musiał wykazać, że korzyści podatkowe uzyskane dzięki takim fikcyjnym konstrukcjom są znaczne, tj. przekraczają kwotę 50 tys. zł za rok podatkowy. Polski rząd ma zająć się nowelą Ordynacji podatkowej na jednym z najbliższych posiedzeń.

Opodatkowanie przychodów pochodzących ze źródeł nieujawnionych

Walka z unikaniem płacenia podatków nabrała znaczenia po kryzysie finansowym i gospodarczym w Unii Europejskiej. Według szacunków co roku kraje UE tracą ok. 1 biliona euro wskutek uchylania się podatników od płacenia podatków.(PAP)

stk/ akl/ kar/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama