reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy zadowoleni z wycofania klauzuli o unikaniu opodatkowania

Przedsiębiorcy zadowoleni z wycofania klauzuli o unikaniu opodatkowania

Klauzula o unikaniu opodatkowania, zawarta pierwotnie w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej autorstwa Ministerstwa Finansów, stanowiła zagrożenie dla uczciwych podatników, dlatego jesteśmy zadowoleni z usunięcia jej z nowelizowanej - oświadczyły organizacje pracodawców - Lewiatan i Business Centre Club.

Klauzula obejścia prawa podatkowego wzbudziła kontrowersje, szczególnie środowisk przedsiębiorców. Według Lewiatana i BCC klauzulę usunięto z rządowego projektu po interwencji premier Ewy Kopacz.

Zgodnie z wycofaną propozycją MF "unikaniem opodatkowania" miało być "zastosowanie w sposób zamierzony sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów, znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną". "Znaczną korzyść" podatkową zdefiniowano jako przekraczającą 50 tys. zł niezapłaconego podatku rocznie.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania dopiero w nowej Ordynacji podatkowej

"Klauzula miała posłużyć Ministrowi Finansów do ścigania przedsiębiorców oraz sankcjonowania legalnych działań biznesowych podejmowanych przez podatnika. Nowe regulacje zdecydowanie miałyby negatywny wpływ na rozwój i finanse przedsiębiorców oraz doprowadziłyby do znacznego pogorszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej" - tak Konfederacja Lewiatan uzasadniła w środę swoje negatywne stanowisko wobec klauzuli.

Jak uważa cytowany w komunikacie sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński, klauzula w kształcie zaproponowanym przez resort finansów, stanowiła "zagrożenie nie tylko dla firm uchylających się od opodatkowania, ale wszystkich podatników, w tym również tych z sektora małych i średnich przedsiębiorców".

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Z kolei zdaniem Business Centre Club usunięta z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej tzw. klauzula obejścia prawa, daleko wykraczała poza zalecenia unijne w tej dziedzinie, a jej prawdziwym celem, miało być "załatanie licznych luk w prawie podatkowym, które pozwalały podatnikom na zmniejszanie swych danin publicznych".

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama