IFK poleca: 24 maja wolny w handlu
REKLAMA
REKLAMA
Pracy w święta w placówkach handlowych nie mogą wykonywać tylko pracownicy. Dotyczy to wszystkich pracowników, a nie tylko pracowników zatrudnionych przy sprzedaży. Potwierdził to PIP w piśmie z 9 kwietnia 2015 r. (nr pisma GNP-87-4560-8-1/15/PE/RP). Zatem w dni świąteczne placówki handlowe mogą być czynne, jeżeli pracę będzie w nich wykonywał np. właściciel sklepu czy osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. W placówce handlowej w święta nie mogą natomiast pracować pracownicy tymczasowi. Są oni bowiem zatrudnieni na podstawie stosunku pracy. W przypadku zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych należy uważać, aby takie umowy nie spełniały warunków właściwych dla umowy o pracę.
REKLAMA
Liczba dni pracujących i wolnych w 2015 r.
Praca spełnia warunki odpowiednie dla umowy o pracę, jeżeli jest wykonywana:
- pod kierownictwem pracodawcy,
- w miejscu i czasie wyznaczonych przez pracodawcę,
- osobiście,
- za wynagrodzeniem.
Przepisy prawa pracy nie zawierają definicji pojęcia „placówka handlowa”. Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (pismo nr DPR-079–578/JS/MF/07) przy wykładni pojęcia „placówka handlowa” należy się posiłkować Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) oraz wyjaśnieniami występującymi w słownikach języka polskiego. Zatem za placówkę handlową należy uznać każdą placówkę, której główną działalnością jest handel. Dotyczy to zarówno działalności handlowej hurtowej, jak i detalicznej. Placówką handlową będą więc wszystkie sklepy, hurtownie, domy wysyłkowe, stragany, stoiska itp. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy za placówki handlowe nie uznaje się natomiast m.in. stacji benzynowych, aptek, cukierni, kwiaciarni.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy pracownikom pracującym w handlu trzeba zapewnić wolne w niedzielę 24 maja 2015 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat