IFK poleca: Wątpliwości będą rozstrzygane nie tylko na korzyść podatnika
REKLAMA
REKLAMA
Nowe brzmienie proponowanego przepisu rozszerza stosowanie zasady nie tylko wobec podatników, ale również wobec płatników, inkasentów, następców prawnych i osób trzecich, które są stroną podstępowania. Zwiększenie kręgu podmiotów co do których zastosowanie ma mieć zasada In dubio pro tributario przemawia za brzemieniem art. 120a za którym opowiedziało się Ministerstwo Finansów.
REKLAMA
Polecamy produkt: Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Kolejną ważną kwestią jest to, że zmieniono miejsce w którym ma znaleźć się nowa zasada. W prezydenckim projekcie zaproponowano art. 2a, jednak finalnie zasada ta znajdzie się w art. 120a czyli wśród zasad ogólnych Ordynacji podatkowej.
Nowa zasada zaaprobowana przez Ministerstwo Finansów ma przyczynić się do eliminowania rozbieżności istniejących w linii interpretacyjnej prawa podatkowego, które stanowią obecnie problem dotykający wielu podatników. Jeżeli prace nad projektem będą przebiegały sprawnie i bez zbędnej zwłoki to możliwe, że ustawa zostanie podpisana przez głównego inicjatora wprowadzenia zasady In dubio pro tributario do Ordynacji podatkowej – Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Źródło: Pracodawcy RP
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat