| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Wątpliwości będą rozstrzygane nie tylko na korzyść podatnika

IFK poleca: Wątpliwości będą rozstrzygane nie tylko na korzyść podatnika

Do rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej posłowie dodali poprawkę, która ma stanowić, że w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa podatkowego organ podatkowy będzie przyjmował wykładnię korzystną dla strony postępowania. Zatem rozszerzono stosowanie zasady in dubio pro tributario nie tylko wobec podatników.

Nowe brzmienie proponowanego przepisu rozszerza stosowanie zasady nie tylko wobec podatników, ale również wobec płatników, inkasentów, następców prawnych i osób trzecich, które są stroną podstępowania. Zwiększenie kręgu podmiotów co do których zastosowanie ma mieć zasada In dubio pro tributario przemawia za brzemieniem art. 120a za którym opowiedziało się Ministerstwo Finansów.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Kolejną ważną kwestią jest to, że zmieniono miejsce w którym ma znaleźć się nowa zasada. W prezydenckim projekcie zaproponowano art. 2a, jednak finalnie zasada ta znajdzie się w art. 120a czyli wśród zasad ogólnych Ordynacji podatkowej.

Nowa zasada zaaprobowana przez Ministerstwo Finansów ma przyczynić się do eliminowania rozbieżności istniejących w linii interpretacyjnej prawa podatkowego, które stanowią obecnie problem dotykający wielu podatników.  Jeżeli prace nad projektem będą przebiegały sprawnie i bez zbędnej zwłoki to możliwe, że ustawa zostanie podpisana przez głównego inicjatora wprowadzenia zasady In dubio pro tributario do Ordynacji podatkowej – Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Źródło: Pracodawcy RP

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »