| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Można już składać wnioski o zwrot akcyzy

IFK poleca: Można już składać wnioski o zwrot akcyzy

W 2016 r. została wprowadzona podwyżka stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej. Wzrosła ona z 0,95 do 1 zł za 1 litr oleju napędowego. Oznacza to, że w 2016 r. wzrośnie roczny limit zwrotu podatku akcyzowego, który wyniesie 86 zł/1 ha (poprzednio 81,70 zł/1 ha). W lutym 2016 r. rolnicy powinni złożyć wnioski w sprawie zwrotu obejmujące zakupy dokonane w okresie sierpień 2015 – styczeń 2016 r.

Zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu, za którego uważa się:

  • osobę fizyczną,
  • osobę prawną lub
  • jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej

– będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (art. 3 ust. 2 ustawy o zwrocie).

Zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej w 2016 r.

Wniosek należy złożyć w do organu właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów znajdujących się w posiadaniu producenta rolnego, czyli wójta, burmistrza (prezydenta miasta). Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania (siedziby) producenta rolnego. Konstrukcja właściwości miejscowej organów dla dokonania zwrotu podatku sprawia, że jeżeli producent rolny ma grunty położone w różnych gminach, ma obowiązek składać odrębne wnioski do każdego z organów w danej gminie, w której położone są grunty rolne, których jest posiadaczem (por. wyrok WSA w Szczecinie z 11 września 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 228/13).

Wnioski należy składać, korzystając z urzędowego wzoru formularza. Do wniosku o zwrot podatku należy dołączyć faktury VAT albo ich kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (art. 6 ust. 3 ustawy o zwrocie).

Rolnik powinien otrzymać decyzję w sprawie zwrotu w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot (art. 5 ust. 4 ustawy o zwrocie).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "W lutym rolnicy składają wnioski o zwrot akcyzy za zakup paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »