reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rynek pracy 2016 - wiosenne ożywienie

Rynek pracy 2016 - wiosenne ożywienie

Mimo, że do początku kalendarzowej wiosny (21 marca) jest jeszcze trochę czasu, na rynku pracy można już zaobserwować wiosenne ożywienie. Głównie dlatego, że w bieżącym roku niemal nie było prawdziwej zimy. Jest więcej ofert pracy niż rok temu, zwłaszcza w budownictwie. To początek dobrej koniunktury na rynku pracy w 2016 roku.

Polski rynek pracy charakteryzuje się sezonowością. Co roku zimą stopa bezrobocia rośnie. Wynika to z tego, że z jednej strony kończą się prace w sezonowe, a z drugiej – wygasają często umowy zawarte na czas określony – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl. – Z kolei odbicie na rynku pracy rozpoczyna się zwykle po Wielkanocy.  

Ożywienie na rynku pracy wiąże się z rozpoczęciem prac w budownictwie, a następnie w rolnictwie, przetwórstwie przemysłowym, turystyce i gastronomii.  

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Wskaźniki są niezłe   

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2015 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 9,8 proc. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Sytuacja pogorszyła się co prawda w styczniu, kiedy stopa bezrobocia poszybowała w górę aż o 0,5 pkt. proc. Niemniej jednak tak dobrej sytuacji jak obecnie, na rynku pracy w styczniu nie było od 2009 r. Wówczas ten wskaźnik wyniósł 10,4 proc.

Choć nie ma jeszcze nawet wstępnych danych za luty, to wydaje mi się, że może on być ostatnim miesiącem kiedy jeszcze bezrobocie pójdzie w górę. Wzrost ten, o ile rzeczywiście nastąpił, będzie minimalny. Wszystko dlatego, że w tym roku wiosenne ożywienie rozpoczęło się już w lutym. Rynkowi pracy pomogła stosunkowo ciepła zima, bo mrozy były praktycznie tylko w styczniu – mówi Marek Jurkiewicz.   

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Budownictwo pracuje pełną parą   

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w styczniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85 tys. ofert zatrudnienia. To o 8 proc. więcej niż w grudniu ubiegłego roku i aż o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Zaskoczyła zwłaszcza sytuacja w budownictwie. Jest to jedna z największych branż w Polsce. Pracuje w niej ponad 400 tys. ludzi – tłumaczy Marek Jurkiewicz. – Wiele z tych osób na zimę zwykle traciło pracę. W tym roku zwolnienia były mniejsze niż w latach poprzednich – dodaje szef portalu InfoPraca.pl.

Co ciekawe, przedsiębiorcy z branży budowlanej także zimą szukali pracowników. Jak wynika z Liczniku rynku serwisu InfoPraca.pl wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku w bazie serwisu znajdowało się 1472 ofert pracy dla budowlańców.

Ponadto pracodawcy szukali także handlowców (4918), specjalistów IT (4542) i produkcja (4356). Duże zapotrzebowanie było także na pracowników działów obsługi klienta – 1631,  w branży instalacje/utrzymanie/serwis – 1176 inżynierii – 1033, logistyce – 1013, finansach – 1117, administracji – 984 i księgowości – 745.

To jednak dopiero początek dobrej koniunktury. W drugiej połowie roku nastąpi  zwiększenie zapotrzebowania na pracowników sektora usług oraz edukacyjnego – podsumowuje Jurkiewicz. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama