| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w spółkach elektronicznie

Zmiany w spółkach elektronicznie

Od 1 kwietnia 2016 r. w umowach spółek zawiązanych przez Internet (spółki jawne, komandytowe i sp. z o.o.) można dokonywać zmian w formie elektronicznej. Dotychczas w tej formie możliwe było właściwie jedynie zawiązanie tych spółek.

Możliwość elektronicznego zmieniania umów spółek należy ocenić jako korzystne udogodnienie dla wspólników, pozwalające zaoszczędzić im czas i pieniądze.

Od 2012 r. przepisy Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) umożliwiają rejestrowanie spółki z o.o. przez Internet (tzw. tryb S24). W 2015 r. wprowadzono możliwość rejestracji spółek jawnych i komandytowych za pomocą Internetu (z wykorzystaniem wzorców umów udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości). Wnioski o rejestrację w tym trybie są rozpoznawane w terminie jednego dnia. Za moment zawarcia umowy spółki uznaje się moment wprowadzenia danych do systemu informatycznego.

Sprawę urzędową można załatwić online przez ePUAP

Od 1 kwietnia 2016 r. możliwe jest dokonywanie zmian umów spółek: jawnej, komandytowej, z ograniczoną odpowiedzialnością, z wykorzystaniem wzorca uchwały zmieniającej daną umowę, udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Podpisy pod taką uchwałą muszą oczywiście złożyć wszyscy wspólnicy/udziałowcy i podpis każdego z nich musi zostać opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Nie wszystkie postanowienia umów spółek będzie można zmienić, a jedynie te, co do których ustawodawca przewidział taką możliwość.

Zachętą dla spółek do dokonywania zmian za pomocą internetowych wzorców umowy są m.in. niższe opłaty sądowe za wpisy zmian do KRS. W przypadku złożenia wniosku do KRS o wpis zmian metodą tradycyjną opłata sądowa wynosi 250 zł. Gdy taka sama zmiana zgłaszana jest przez Internet, opłata wynosi 200 zł (art. 55 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Nowe możliwości elektronicznego dokonywania zmian w spółkach" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »