Zmiany w spółkach elektronicznie
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość elektronicznego zmieniania umów spółek należy ocenić jako korzystne udogodnienie dla wspólników, pozwalające zaoszczędzić im czas i pieniądze.
REKLAMA
Od 2012 r. przepisy Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) umożliwiają rejestrowanie spółki z o.o. przez Internet (tzw. tryb S24). W 2015 r. wprowadzono możliwość rejestracji spółek jawnych i komandytowych za pomocą Internetu (z wykorzystaniem wzorców umów udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości). Wnioski o rejestrację w tym trybie są rozpoznawane w terminie jednego dnia. Za moment zawarcia umowy spółki uznaje się moment wprowadzenia danych do systemu informatycznego.
Sprawę urzędową można załatwić online przez ePUAP
Od 1 kwietnia 2016 r. możliwe jest dokonywanie zmian umów spółek: jawnej, komandytowej, z ograniczoną odpowiedzialnością, z wykorzystaniem wzorca uchwały zmieniającej daną umowę, udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Podpisy pod taką uchwałą muszą oczywiście złożyć wszyscy wspólnicy/udziałowcy i podpis każdego z nich musi zostać opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Nie wszystkie postanowienia umów spółek będzie można zmienić, a jedynie te, co do których ustawodawca przewidział taką możliwość.
Zachętą dla spółek do dokonywania zmian za pomocą internetowych wzorców umowy są m.in. niższe opłaty sądowe za wpisy zmian do KRS. W przypadku złożenia wniosku do KRS o wpis zmian metodą tradycyjną opłata sądowa wynosi 250 zł. Gdy taka sama zmiana zgłaszana jest przez Internet, opłata wynosi 200 zł (art. 55 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Nowe możliwości elektronicznego dokonywania zmian w spółkach" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat