REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych dotyczących korporacji w UE

Automatyczna wymiana informacji podatkowych/ Fot. fotolia
Automatyczna wymiana informacji podatkowych/ Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Parlament Europejski poparł propozycję przepisów dotyczących automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiędzy administracjami państw członkowskich, wskazując jednak, że regulacje powinny zostać wzmocnione, by więcej możliwości działania miała Komisja Europejska.

Raport w tej sprawie, który jest wymaganą przez prawo UE opinią dla państw członkowskich, przygotował należący do Europejskiej Partii Ludowej europoseł Dariusz Rosati (PO). Dokument podczas czwartkowego (12 maja) głosowania na sesji plenarnej w Strasburgu poparło 567 europosłów, 30 było przeciw, a 53 wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie ze styczniowym projektem Komisji Europejskiej administracje podatkowe państw członkowskich będą między sobą wymieniać informacje podatkowe dotyczące korporacji. Ogólną zasadą ma być dostęp wszystkich państw do kluczowych informacji pozwalających im zidentyfikować ryzyko unikania opodatkowania i co za tym idzie lepiej ukierunkowywać kontrole podatkowe.

Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r.

Jako dodatek do tych przepisów KE zaproponowała w kwietniu, by duże międzynarodowe firmy z globalnymi przychodami powyżej 750 mln euro działające w UE musiały ujawniać informacje na temat podatku płaconego w każdym państwie unijnym oraz w tzw. rajach podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europosłowie zaproponowali, by dać Komisji Europejskiej pełny dostęp do informacji przekazywanych pomiędzy krajowymi organami podatkowymi, tak, by mogła ona ocenić, czy polityka podatkowa państw jest zgodna z unijnymi zasadami ws. pomocy publicznej (tak się dzieje np. gdy zagraniczna filia jakiejś firmy płaci niższe podatki niż jej krajowy odpowiednik). PE zwrócił uwagę, że to szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które działają na terenie tylko jednego kraju.

"Te firmy płacą zwykle efektywną stawkę podatkową, która jest znacznie bliższa stawkom ustawowym, niż dzieje się to w przypadku firm międzynarodowych (...). Firmy krajowe nie powinny być stawiane w niekorzystnej pozycji z powodu ich rozmiaru lub jeśli działają tylko na rynku lokalnym" - napisano w opinii.

Jak będzie działać klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania?

W UE - jak zwracał uwagę w rozmowie z PAP Rosati - było wiele przykładów, gdy indywidualne umowy poszczególnych rządów z korporacjami pozwalały im na obniżenie efektywnych stawek podatkowych poniżej progów płaconych przez mniejsze firmy.

Europosłowie chcą też, by państwa członkowskie wprowadziły sankcje w przypadku gdyby korporacje nie wywiązywały się z obowiązku raportowania o przychodach i podatkach płaconych w poszczególnych krajach. Zgodnie z proponowanymi przepisami termin składania sprawozdań wynosiłby 12 miesięcy od zamknięcia roku podatkowego oraz kolejne trzy miesiące na wymianę informacji pomiędzy państwami.

Państwa członkowskie wypracowały polityczne porozumienie w sprawie tych przepisów w marcu. Teraz dzięki stanowisku PE (które nie jest dla nich wiążące) mogą zatwierdzić regulacje.(PAP)

stk/ kot/ ro/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

REKLAMA