| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mikroprzedsiębiorcy muszą wdrożyć JPK dopiero od 2018 roku

Mikroprzedsiębiorcy muszą wdrożyć JPK dopiero od 2018 roku

Mikroprzedsiębiorcy nie muszą wdrażać Jednolitego Pliku Kontrolnego od 1 lipca 2016 r. Mogą oni na żądanie organów podatkowych przekazywać księgi podatkowe, ewidencje i dowody księgowe w formacie JPK wymaganym przez fiskusa, jednak do 30 czerwca 2018 r. przekazanie fiskusowi dokumentów w formacie JPK jest dla nich fakultatywne. Dopiero od 1 lipca 2018 r. będzie to dla nich obowiązkowe. Jednak mikroprzedsiębiorcy będą musieli przekazywać informacje o ewidencji VAT w formacie JPK comiesięcznie już od rozliczenia za styczeń 2018 r.

Ustawodawca nałożył na podatników obowiązek przekazywania ksiąg i dowodów księgowych w wymaganym przez fiskusa formacie elektronicznym tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego – art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej. Przepis to wprowadzający zaczyna obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

 Mali i średni przedsiębiorcy zostali jednak z niego zwolnieni do końca czerwca 2018 r. Przepis wprowadzający zwolnienie z obowiązku stosowania JPK dla małych i średnich przedsiębiorców nie odnosił się natomiast do tzw. mikroprzedsiębiorców. Powodowało to obawę, że mikroprzedsiębiorcy od 1 lipca 2016 r. powinni obowiązkowo – na żądanie organów podatkowych – przekazywać swoje księgi podatkowe w formacie pliku JPK.

Ustawodawca zdecydował się więc na doprecyzowanie przepisów i zmienił brzmienie art. 29 ustawy z 10 września 2015 r., wskazując w nim, że również mikroprzedsiębiorcy nie mają obowiązku stosowania formatu JPK do końca czerwca 2018 r. W konsekwencji zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i przedsiębiorcy mali i średni do końca czerwca 2018 r. stosują JPK fakultatywnie, tzn. mogą przekazywać dokumenty w tym formacie na żądanie organów podatkowych, ale nie muszą tego robić.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Należy jednocześnie zauważyć, że wymienione zwolnienie ze stosowania JPK obejmuje tylko dokumenty przekazywane „na żądanie” organów podatkowych. Natomiast nowelizacja nałożyła na podatników obowiązek comiesięcznego przekazywania informacji o ewidencji VAT w formacie JPK bez żądania ze strony organów podatkowych.

Obowiązek ten ma być realizowany comiesięcznie w terminie do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Mikroprzedsiębiorcy będą musieli przekazywać informacje o ewidencji VAT w formacie JPK comiesięcznie, poczynając od 1 stycznia 2018 r., przedsiębiorcy mali i średni – poczynając od 1 stycznia 2017 r. Pozostali podatnicy (tzw. duzi przedsiębiorcy) zostali zobowiązani do comiesięcznego przekazywania informacji o ewidencji VAT w formacie JPK już od 1 lipca 2016 r.

Oprac. Ewa Sławińska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »