reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mikroprzedsiębiorcy muszą wdrożyć JPK dopiero od 2018 roku

Mikroprzedsiębiorcy muszą wdrożyć JPK dopiero od 2018 roku

Mikroprzedsiębiorcy nie muszą wdrażać Jednolitego Pliku Kontrolnego od 1 lipca 2016 r. Mogą oni na żądanie organów podatkowych przekazywać księgi podatkowe, ewidencje i dowody księgowe w formacie JPK wymaganym przez fiskusa, jednak do 30 czerwca 2018 r. przekazanie fiskusowi dokumentów w formacie JPK jest dla nich fakultatywne. Dopiero od 1 lipca 2018 r. będzie to dla nich obowiązkowe. Jednak mikroprzedsiębiorcy będą musieli przekazywać informacje o ewidencji VAT w formacie JPK comiesięcznie już od rozliczenia za styczeń 2018 r.

Ustawodawca nałożył na podatników obowiązek przekazywania ksiąg i dowodów księgowych w wymaganym przez fiskusa formacie elektronicznym tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego – art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej. Przepis to wprowadzający zaczyna obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

 Mali i średni przedsiębiorcy zostali jednak z niego zwolnieni do końca czerwca 2018 r. Przepis wprowadzający zwolnienie z obowiązku stosowania JPK dla małych i średnich przedsiębiorców nie odnosił się natomiast do tzw. mikroprzedsiębiorców. Powodowało to obawę, że mikroprzedsiębiorcy od 1 lipca 2016 r. powinni obowiązkowo – na żądanie organów podatkowych – przekazywać swoje księgi podatkowe w formacie pliku JPK.

Ustawodawca zdecydował się więc na doprecyzowanie przepisów i zmienił brzmienie art. 29 ustawy z 10 września 2015 r., wskazując w nim, że również mikroprzedsiębiorcy nie mają obowiązku stosowania formatu JPK do końca czerwca 2018 r. W konsekwencji zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i przedsiębiorcy mali i średni do końca czerwca 2018 r. stosują JPK fakultatywnie, tzn. mogą przekazywać dokumenty w tym formacie na żądanie organów podatkowych, ale nie muszą tego robić.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Należy jednocześnie zauważyć, że wymienione zwolnienie ze stosowania JPK obejmuje tylko dokumenty przekazywane „na żądanie” organów podatkowych. Natomiast nowelizacja nałożyła na podatników obowiązek comiesięcznego przekazywania informacji o ewidencji VAT w formacie JPK bez żądania ze strony organów podatkowych.

Obowiązek ten ma być realizowany comiesięcznie w terminie do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Mikroprzedsiębiorcy będą musieli przekazywać informacje o ewidencji VAT w formacie JPK comiesięcznie, poczynając od 1 stycznia 2018 r., przedsiębiorcy mali i średni – poczynając od 1 stycznia 2017 r. Pozostali podatnicy (tzw. duzi przedsiębiorcy) zostali zobowiązani do comiesięcznego przekazywania informacji o ewidencji VAT w formacie JPK już od 1 lipca 2016 r.

Oprac. Ewa Sławińska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama