REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie trzeba informować o nabyciu spadku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Spadkobiercy nie będą musieli informować fiskusa o nabyciu spadku, aby nie płacić podatku od odziedziczonego majątku. Takie zmiany proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Obecnie zwolnienie najbliższej rodziny z podatku od spadków i darowizn uzależnione jest od spełnienia warunku zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje koniecznością zapłaty podatku na zasadach ogólnych.

- Proponowaną zmianę należy ocenić pozytywnie. Podatnicy uprawnieni do całkowitego zwolnienia najczęściej zapominają o obowiązku zgłoszenia właśnie w przypadku spadkobrania, szczególnie gdy sądowe potwierdzenie nabycia spadku uzyskują po kilku latach od śmierci spadkodawcy - mówi Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Złożona w Sejmie nowelizacja zakłada utrzymanie wymogu zgłoszenia jedynie w odniesieniu do nabycia majątku na podstawie darowizny lub polecenia darczyńcy. W przypadku darowizn pieniężnych zachowany będzie także obowiązek jej udokumentowania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy, jego rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

- Utrzymanie obowiązku zgłoszenia w przypadku darowizn jest rozwiązaniem słusznym, uzasadnionym z punktu widzenia fiskusa kontrolą zmian w majątku podatnika. Należałoby jednak rozważyć wydłużenie miesięcznego terminu na dokonanie zgłoszenia - mówi Justyna Bauta-Szostak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z projektem, złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu majątku w praktyce dotyczyłoby wyłącznie darowizny lub polecenia darczyńcy. Przyjęcie proponowanych zmian oznaczałoby zatem zniesienie obowiązku informowania fiskusa nie tylko w razie nabycia spadku, ale również w przypadku wystąpienia pozostałych tytułów nabycia majątku, które zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podlegają opodatkowaniu. Potwierdza to Justyna Bauta-Szostak.

- Z brzmienia projektowanych przepisów wynika, że obowiązek zgłoszenia byłby wyłączony we wszystkich innych niż darowizna przypadkach nieodpłatnego nabycia majątku, a zatem nie tylko przy dziedziczeniu, ale również m.in. przy zniesieniu współwłasności czy zachowku - mówi ekspert MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Zwraca jednocześnie uwagę, że brak obowiązku zgłoszenia uzasadniono w projekcie zmian brakiem ryzyka nadużyć w pozostałych wypadkach nabycia z uwagi na udział czynnika oficjalnego (czyli np. sądu). Jak podkreśla Justyna Bauta-Szostak nie zawsze jednak występuje czynnik oficjalny. Dotyczy to np. zniesienia współwłasności, które może być dokonane umownie.

Warto przypomnieć, że w Sejmie znajduje się drugi projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn złożony przez klub LiD. Zakłada on m.in. wydłużenie terminu na złożenie oświadczenia o nabyciu majątku do sześciu miesięcy. Projekt ten będzie jutro rozpatrywany przez sejmową podkomisję.

ULGA PODATKOWA

Uprawnieni do całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn:

• małżonek

• zstępni

• wstępni

• pasierb

• rodzeństwo

• ojczym

• macocha

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA