REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie trzeba informować o nabyciu spadku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Spadkobiercy nie będą musieli informować fiskusa o nabyciu spadku, aby nie płacić podatku od odziedziczonego majątku. Takie zmiany proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie zwolnienie najbliższej rodziny z podatku od spadków i darowizn uzależnione jest od spełnienia warunku zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje koniecznością zapłaty podatku na zasadach ogólnych.

- Proponowaną zmianę należy ocenić pozytywnie. Podatnicy uprawnieni do całkowitego zwolnienia najczęściej zapominają o obowiązku zgłoszenia właśnie w przypadku spadkobrania, szczególnie gdy sądowe potwierdzenie nabycia spadku uzyskują po kilku latach od śmierci spadkodawcy - mówi Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Złożona w Sejmie nowelizacja zakłada utrzymanie wymogu zgłoszenia jedynie w odniesieniu do nabycia majątku na podstawie darowizny lub polecenia darczyńcy. W przypadku darowizn pieniężnych zachowany będzie także obowiązek jej udokumentowania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy, jego rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

- Utrzymanie obowiązku zgłoszenia w przypadku darowizn jest rozwiązaniem słusznym, uzasadnionym z punktu widzenia fiskusa kontrolą zmian w majątku podatnika. Należałoby jednak rozważyć wydłużenie miesięcznego terminu na dokonanie zgłoszenia - mówi Justyna Bauta-Szostak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z projektem, złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu majątku w praktyce dotyczyłoby wyłącznie darowizny lub polecenia darczyńcy. Przyjęcie proponowanych zmian oznaczałoby zatem zniesienie obowiązku informowania fiskusa nie tylko w razie nabycia spadku, ale również w przypadku wystąpienia pozostałych tytułów nabycia majątku, które zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podlegają opodatkowaniu. Potwierdza to Justyna Bauta-Szostak.

- Z brzmienia projektowanych przepisów wynika, że obowiązek zgłoszenia byłby wyłączony we wszystkich innych niż darowizna przypadkach nieodpłatnego nabycia majątku, a zatem nie tylko przy dziedziczeniu, ale również m.in. przy zniesieniu współwłasności czy zachowku - mówi ekspert MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Zwraca jednocześnie uwagę, że brak obowiązku zgłoszenia uzasadniono w projekcie zmian brakiem ryzyka nadużyć w pozostałych wypadkach nabycia z uwagi na udział czynnika oficjalnego (czyli np. sądu). Jak podkreśla Justyna Bauta-Szostak nie zawsze jednak występuje czynnik oficjalny. Dotyczy to np. zniesienia współwłasności, które może być dokonane umownie.

Warto przypomnieć, że w Sejmie znajduje się drugi projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn złożony przez klub LiD. Zakłada on m.in. wydłużenie terminu na złożenie oświadczenia o nabyciu majątku do sześciu miesięcy. Projekt ten będzie jutro rozpatrywany przez sejmową podkomisję.

ULGA PODATKOWA

Uprawnieni do całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn:

• małżonek

• zstępni

• wstępni

• pasierb

• rodzeństwo

• ojczym

• macocha

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA